• Konkurs z języka niemieckiego

     • Turbolandeskunde- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

      Uczniowie- przed Wami prawdziwy HIT – konkurs, na którego wielu czekało. Konkurs z wiedzy o Niemczech. Adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. 25 marca br. odbędzie się etap szkolny, podczas którego zawodnicy w grupach 3-osobowych będą rozwiązywać test w formie dwujęzycznej (pytania są jednocześnie w języku polskim i niemieckim). Test będzie zawierał pytania zamknięte oraz otwarte na temat m.in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów Niemiec. Jeśli w szkole będzie mniej niż 9 chętnych uczestników, uczniowie piszą test indywidualnie. Zgłoszenia na konkurs do 18 marca do nauczycieli języka niemieckiego w naszej szkole. Do etapu regionalnego przechodzi tylko jedna drużyna (lub 3 najlepsze osoby, jeśli uczniowie startowali indywidualnie). Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

      Joanna Matysiak

      ZAKRES WYMAGAŃ

      - podstawowe wiadomości geograficzne (np. obszar, ludność, sąsiedzi)

      - podział administracyjny (np. landy/kantony i ich stolice)

      - zasoby wodne, pasma górskie i szczyty

      - największe miasta

      - najatrakcyjniejsze miejsca, zabytki

      - symbole narodowe

      - gospodarka (np. najsłynniejsze marki przemysłu)

      - środki transportu i lokomocji

      - media (np. najpopularniejsze tytuły prasy i stacje telewizyjne)

      - słynne postacie  (polityka, kultura, sport, muzyka)

      - waluta

      - najważniejsze święta, tradycje i obrzędy

      - tradycyjne potrawy

      - najważniejsze daty i wydarzenia historyczne

     • Uwaga konkurs

     • Zostań ambasadorem języka niemieckiego!

      Jeśli lubisz język niemiecki, interesujesz się niemiecką kulturą -to weź udział w tym konkursie!

      Należy nakręcić krótki film (max. 1 minuta), w którym się przedstawisz i zaprezentujesz swój własny, wymyślony slogan reklamujący język niemiecki. Liczy się kreatywność i świetna zabawa. Konkurs skierowany jest do uczniów klas II i III szkół średnich i branżowych. Pomysłodawcą konkursu jest Instytut Goethego. Termin na wykonanie zadania konkursowego mija 28 marca 2022. Zachęcam do wzięcia udziału, służę pomocą, czeka wspaniała nagroda!

      Joanna Matysiak

     • X edycja Biegu "Wilczym Tropem"

     • Aktywna niedziela kadetów z naszego LO - X edycja Biegu "Wilczym Tropem"

      Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną Polskę. Nie było to puste hasło czy wyrysowana sztucznie granica na mapie, ale Polska rozumiana jako wspólnota ludzi połączonych pochodzeniem, językiem, kulturą, religią. Walczyli dla siebie, dla swoich bliskich, dla rodaków współczesnych i przyszłych. Ich poświęceniu i patriotyzmowi zawdzięczamy dziś naszą wolność.

      Biorąc udział w Biegu Tropem Wilczym, oddajemy hołd konkretnym ludziom, a nie postaciom z legend. Honorujemy Zaporę, Roja, Inkę… Ludzie są historią tego biegu, ale też celem.

     • GRAMY DALEJ!!!

     •  Dnia 4 marca 2022r. w Tarczynie odbył się Gminny Turniej Siatkówki Chłopców.

      Naszą szkołę reprezentowali: Kevin Adler Bogumił Mateusz Gral Mateusz Kiljańczyk Krzysztof Kołodziejczyk Damian Przychodzeń Kacper Sąpòr Kamil Patrol Kacper Drużyna wygrała wszystkie mecze i nie oddała żadnego seta przeciwnikowi. Chłopcy będą reprezentować szkołę i gminę na zawodach powiatowych.

      Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów sportowych

     • Dziękujemy za dotyczczasowe dary.

     • Wstrzymujemy zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

      Uchodźcy mają pełne wyżywienie w stołówce internatu.

      Prosimy nie przynosić żywności i ubrań do szkoły. Wszyscy zakwaterowani w internacie mają zapewnione dobre warunki bytowe.

      Osoby, które chciałyby pomóc rzeczowo czy w inny sposób, proszone są o kontakt z Powiatowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej z siedzibą w Górze Kalwarii, ul. ks. Sajny 2A (tel. 798 896 307, 22 757 68 20) lub do punktu prowadzonego przez wolontariuszy we współpracy z gminą Góra Kalwaria - przy ul. ks. Sajny 16 (tu można ustalić co najbardziej jest potrzebne: tel. 506 297 258, ukraina@gorakalwaria.pl.)

     • 3 Bieg Stefana.

     • Jest to biegowa forma upamiętnienia założyciela miasta Góra Kalwaria biskupa Stefana Wierzbowskiego.

      100 Biegaczy w eskorcie motocyklistów pokonało prawie 5 kilometrową trasę ulicami Góry Kalwarii.

      Oczywiście nie mogło zabraknąć tam reprezentacji naszej kochanej "Budowlanki". Nauczyciele (nie tylko WF) ale i uczniowie stanęli na wysokości zadania i pokazali siłę i charakter.

     • Schronisko "Na Paluchu"

     • W imieniu Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie pragniemy przekazać otrzymane podziękowania za przekazane koce, ręczniki, legowiska i inne bardzo potrzebne akcesoria dla psów i kotów.

      Jednocześnie informujemy, że przy schronisku działa fundacja, można przez cały rok wspierać bezdomne zwierzęta nie tylko poprzez dary, ale również pracując ze zwierzakami w ramach wolontariatu.

      Organizatorzy: Samorząd Szkolny, klasa II LO h wraz z opiekunami

     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA Z POLICJANTAMI

     • Płynący prosto z serca spot z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowali piaseczyńscy policjanci wraz z uczniami naszego LO (służba policyjna). Oprócz życzeń usłyszycie w nim ostrzeżenia przed oszustami i cenne wskazówki dotyczące bezpiecznych zachowań. Pamiętajcie – jesteście dla nas bardzo ważni! Równie ważne jest wasze bezpieczeństwo.

      Policjanci wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowali niezwykły spot. Znajdziecie w nim  szczere, płynące z serca życzenia. Obok nich pragniemy przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

      Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Swoje działania dostosowują do aktualnie panujących wydarzeń. Nie pozwólcie, aby ktoś zakłócił wasze dzisiejsze święto, wykorzystał dobroć i serce pełne chęci pomocy drugiej osobie.Apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na oszustów, którzy podszywając się pod waszych wnuczk.ów, będą próbowali wyłudzić pieniądze. Każdą podejrzaną próbę kontaktu natychmiast zgłoście na Policję wybierając numer 112

      Wszystkim babciom i dziadkom życzymy wiele zdrowia, wspierających rodzin oraz wielu bezpiecznych lat życia.

     • Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego

     • Dnia 19.01.2022r. na hali Białka został rozegrany Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego chłopców i dziewcząt. W zmaganiach sportowych brało udział jedenastu uczniów z naszej szkoły. Wśród chłopców, którzy zakwalifikowali się do zawodów powiatowych są: Sąpor Kamil, Przychodzeń Kacper, Kocyk Mikołaj, Dziedziak Dariusz i Gradziel Kacper. Dziewczętom niestety tym razem zabrakło trochę szczęścia. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • DENTOBUS

     • W dniu 21 stycznia 2022r. do naszej szkoły przyjedzie DENTOBUS.

      Będzie możliwość wykonania przeglądu stomatologicznego przez uczniów którzy nie ukończyli 18 roku życia.

      Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie się w dniu 21.01.2022r o godzinie 9.00 w sekretariacie szkoły wraz z wypełnionym oświadczeniem.

    • NOWOŚCI KSIĄŻKOWE (NPRCZ) - PREZENTACJA
     • NOWOŚCI KSIĄŻKOWE (NPRCZ) - PREZENTACJA

     • Przedstawiamy pełną prezentację nowości książkowych i audiobooków zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

      - zapraszamy do zapoznania się z nasza nową  ofertą i zapraszamy gorąco do czytania.

      PREZENTACJA : nowosci_NPRCZ.pdf

      Świeżutkie, pachnace książki czekają!

      Na niektóre trzeba nawet poczekać w kolejce ;-)

     • Podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi.

     • Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

      Honorowi dawcy krwi podczas ubiegłorocznych 12 zbiórek w naszym mieście, oddali łącznie 136 litrów 750 mililitrów życiodajnego płynu (tyle jej znajduje się w sumie w organizmach 27 dorosłych ludzi).

      To dzieło łącznie 341 osób (do oddania chętnych było 416). W roku 2020 było to 107,85 litrów.

      W imieniu kalwaryjskiego Klubu Honorowych Dawców krwi i współorganizatora zbiórek - szkoły "Budowlanki" - serdecznie dziękujemy krwiodawcom.

      Zapraszamy już na tegoroczne akcje.

     • Konkurs NA KROKI !

     • Czas zacząć!

      rejestracja uczniów do aplikacji mobilnej Pho3nix Kids, w której liczone będą konkursowe kroki. Konkurs startuje już 24 stycznia!

       Im większa frekwencja, tym większa szansa na zdobycie nagród indywidualnych oraz zebranie 1 000 000 od Fundacji Pho3nix na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy aktywny w aplikacji uczeń to 5 PLN na konto WOŚP.

      APLIKACJA MOBILNA PHO3NIX KIDS

      Konkurs przeprowadzony będzie w całości w darmowej aplikacji mobilnej Pho3nix Kids. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play (dla telefonów z systemem Android) oraz AppStore (dla telefonów z systemem iOS). Można ją znaleźć wpisując w Google Play lub AppStorze frazę "Pho3nix Kids".

      REJESTRACJA UCZNIÓW

      Każdy użytkownik podczas pierwszego logowania wybiera z listy placówkę, której jest uczniem. Wybór szkoły jest warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w rywalizacji na kroki w terminie 24.01 - 6.02.2022 r. DOKŁADNA INSTRUKCJA REJESTRACJI [LINK] -> 

      Do momentu startu konkursu w aplikacji widoczne są indywidualne wyzwania, które wprowadzą uczniów w mechanikę działania aplikacji i mogą stanowić idealną rozgrzewkę przed konkursem międzyszkolnym i rywalizacją o nagrody dla uczniów.

      ZASADY KONKURSU I AKCJI CHARYTATYWNEJ

      Konkurs stanowi rywalizację międzyszkolną, polegającą na zebraniu jak największej liczby kroków przez uczniów każdej szkoły, a odbywa się w terminie: 24 stycznia – 6 lutego 2022. Dzieci wykonują kroki w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids.Wynik Szkoły w rankingu międzyszkolnym to suma kroków 50 najaktywniejszych uczniów z każdej placówki, co daje równe szanse szkołom o różnej ilości uczniów.

      Szkoły rywalizują o miano najaktywniejszej. Fundacja Pho3nix nagrodzi uczniów 20 szkół z największą liczbą kroków wykonanych od 24.01 do 6.02. Do wygrania setki opasek sportowych Huawei Band 4!

      Dodatkowo, za każdego ucznia Waszej szkoły, który wykona w aplikacji minimum 1000 kroków w okresie trwania konkursu, Fundacja Pho3nix przekaże na konto WOŚP 5 PLN. Naszym celem jest przekazanie 1 000 000 PLN na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

      Działamy!!! 

     • Czas podsumowań...

     • W pierwszym półroczu realizowaliśmy dwa projekty edukacyjne z języka niemieckiego eTwinning. Projekty będą również kontynuowane w półroczu II. Nauka języka obcego poprzez udział w tego typu inicjatywach urealnia język i pokazuje rzeczywiste umiejętności. Dlatego zachęcam do zaangażowania i zapisywania się do projektów. W tym roku realizujemy dwa- jeden międzynarodowy, drugi krajowy. W projektach tych są uczniowie z naszej szkoły, zarówno z liceum jak i szkoły branżowej. Uczniowie otrzymują zadania do realizacji, poznają przy tym, narzędzia technologii informacyjnej, takie jak padlet, Canva, Story jumper, AnswerGarden i wiele innych. A oto kilka informacji o ww. projektach:

      https://live.etwinning.net/files/live/galleries/project/3/23/823/327823/adb7caad_500.jpeg„Lass uns Deutsch sprechen” – projekt realizowany ze szkołami z Turcji i Włoch i zaplanowany został od października do maja. W ramach projektu uczniowie poznają się, opisują swoje miejscowości i święta Bożego Narodzenia, swoje hobby i zainteresowania, systemy szkolne, tradycje, kulturę danego państwa, typowe jedzenie.

       

      Die schönste Zeit des Jahres” - projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – do projektu przyłączyło się 17 szkół z całej Polski. Projekt realizowany od listopada do marca. Uczniowie przedstawią się oraz zbierają słownictwo związane z czasem adwentu, z czasem świąt Bożego Narodzenia oraz karnawału z wykorzystaniem narzędzi TIK. Poznają aplikacje służące efektywnej nauce słownictwa oraz urozmaicające lekcje języka niemieckiego. Projekt ma na celu orientację kulturową i rozwój języka.
      Uczniowie mogą uczyć się świątecznych tradycji, grać w gry online i śpiewać bożonarodzeniowe piosenki. Tworzą również świąteczny e-book ze świątecznymi dekoracjami z naszych miast.

      Joanna Matysiak

     • Brawo Klaudia!

     • Z ogromną radością przekazuję wiadomość o otrzymaniu wyróżnienia przez uczennicę kl. II Lop Klaudię Błachnio w konkursie na Kalendarz Adwentowy. Konkurs był organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oddz. Radom. W konkursie brało udział wiele szkół z okręgu radomskiego, nasza Klaudia zdobyła zacne wyróżnienie, co jest nie lada sukcesem przy tak dużej konkurencji. Do Klaudii powędruje dyplom wyróżnienia i oczywiście 5 do dziennika z niemieckiego! Serdecznie gratuluję, zapraszam za rok!

      Joanna Matysiak

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
   • tel. (022) 727-32-36, 727-32-39 tel./fax (022) 727-32-74 Internat tel. +48 510 072 677
   • ul. Budowlanych 14 05-530 Góra Kalwaria Poland
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych