• Depresja?

    • Uzależnienia, uwarunkowania genetyczne, stres, izolacja społeczna, konflikty w rodzinie czy traumatyczne wydarzenia to tylko niektóre z czynników mogących „wywołać” depresję. To poważna i coraz częściej występująca choroba, także wśród młodzieży. Nie należy jej bagatelizować ani traktować jak zwykłego pogorszenia samopoczucia, chwilowego smutku czy sezonowej chandry. Trudno ją leczyć i dlatego tak ważna jest profilaktyka, o której mówiła pani Urszula Sarnecka – coach i trener rozwoju osobistego, na zajęciach dla uczniów z klas: 2 Bel, 2 TB, 2 Bkf, 3GP, 3 Pte, 2 LOg, 1TBE naszej szkoły. Ten niezwykle ważny temat wywołał pewne kontrowersje, ale najważniejsze, że rozpoczął dyskusję o tym problemie.

    • Szkolny Konkurs kolęd i pastorałek!!!

    • Zbliża się pora Adwentu i Bożego Narodzenia, dlatego zapraszam do wejścia w świąteczny klimat dzięki corocznemu konkursowi kolęd i pastorałek. Zapraszam do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie kolęd i pastorałek.

     Regulamin:

     Solistów, duety i zespoły zapraszam do przesłania nagrania kolędy z linią melodyczną w wersji online. Można przesłać nagranie przez Teams na mój chat prywatny (Katarzyna Maciąg) lub dostarczyć nagrania na pendrive do dnia 01 grudnia (środa). Możliwa jest również prezentacja w sali nr 5 w wersji stacjonarnej

     Rozstrzygnięcie konkursu -5 grudnia

     Udział w konkursie będzie premiowany pochwałą a dla trzech pierwszych miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody!

     Oceniany będzie dobór repertuaru, sposób wykonania oraz ubiór związany ze Świętami Bożego .

     Czekam na Wasze zgłoszenia i zapraszam do wejścia w magię Świąt w imieniu swoim i jury!!!🙂

     Katarzyna Maciąg

    • Niezwykła lekcja wf

    • Zajęcia wychowania fizycznego dla klasy II LO h, II TB, II LO g, które odbyły się  10 listopada w Hangarze 646 to był wysiłek fizyczny połączony ze świetną zabawą i zdrową rywalizacją. Rekreacja  połączona z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi w nowoczesnym wydaniu sprawiła, że NIKT nie przyniósł zwolnienia.

    • Akademia Czujnego Rodzica

    • Szanowni Państwo,

     Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach Akademii Czujnego Rodzica. Temat spotkania: „Oswoić dziecięce lęki”.

     Podczas spotkania porozmawiamy o tym czego boją się dzieci, skąd się biorą dziecięce lęki oraz o tym, jak wesprzeć dziecko w trudnych dla niego chwilach i czy tak samo działać w przypadku strachu przed czymś realnym, jak lęku przed tym, co naprawdę nie istnieje. Spróbujemy zastanowić się nad tym, co dzieje się z rodzicem towarzyszącym zalęknionemu dziecku. Poszukamy sposobów na rozwijanie w sobie obszarów spokoju i pewności oraz podpowiemy kiedy warto skorzystać ze wsparcia specjalisty w radzeniu sobie ze strachem.

     Spotkanie poprowadzi Iwona Osik, psycholog, pedagog, mediator rodzinny. Wspiera dzieci i dorosłych w poszukiwaniu sposobów konstruktywnego radzenia sobie z trudnościami i odkrywaniu własnej drogi rozwoju.

     Wtorek, 23 listopada, w godzinach 17:30-19:30.

    • Drodzy Uczniowie – konkurs z języka niemieckiego!

    • Nauczyciele języka niemieckiego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie świątecznym na najlepszy, najpiękniejszy, najbardziej wymyślny kalendarz adwentowy (Adventskalender). Konkurs jest organizowany przez PSNJN oddz. Radom i skierowany do wszystkich chętnych, kreatywnych uczniów. Przedmiotem Konkursu są prace przestrzenne (Adventskalender) wykonane samodzielnie.

     Każda praca powinna zawierać 24 ponumerowane okienka (drzwiczki, przegródki, pojemniczki itp.) z niespodziankami (słodycze, drobne przedmioty, obrazki, słówka, zwroty, zadania do wykonania itd.).

     Prace powinny być wykonane indywidualnie. Wyklucza się prace tworzone wspólnie (współautorstwo).

     Konkurs składa się z dwóch etapów

     • Etap szkolny  -  Uczestnik przynosi pracę do swojej szkoły oraz jej 3 zdjęcia (bez osoby wykonującej): 1 zdjęcie  z procesu powstawania pracy i 2 gotowego kalendarza (zdjęcia powinny pokazywać pracę w różnych ujęciach). Jeśli kalendarz zawiera elementy niewidoczne, należy je również zaprezentować  na zdjęciu. 
     • Do Finału przechodzą 3 prace ze szkoły. Biorą one udział w rywalizacji na szczeblu międzyszkolnym. Prace mogą być wykonane dowolną techniką, z dowolnych materiałów, w dowolnym formacie.

     Komisja konkursowa, zarówno ta szkolna jak i międzyszkolna ocenia:

     - zgodność pracy z podanymi wymaganiami

     - pomysłowość i oryginalność pracy

     - estetykę i technikę wykonania pracy

     - sposób zaprezentowania pracy na zdjęciach.

     Dodatkowym atutem będzie wykorzystanie w pracy języka niemieckiego.

     Prace, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnicy przynoszą do szkoły do dnia 01 grudnia 2021 i przekazują nauczycielowi języka niemieckiego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 grudnia 2021.

      

      

    • Lekcja ZUS

    • W dniach 19 i 20 października br. uczniowie Technikum ekonomicznego brali udział w lekcjach ZUS będących wstępem do przygotowania Olimpiady ZUS. Podczas zajęć uczniowie poznali historię ubezpieczeń społecznych oraz najważniejsze zadania, jakie ZUS wykonuje wobec ubezpieczonych, świadczeniobiorców i płatników składek. Każdy z uczestników spotkania otrzymał podręcznik z ćwiczeniami.

    • List od Ambasadora

    • 3 października 1990 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Niemiec. Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) dołączyła do Republiki Federalnej Niemiec (RFN) – dwa kraje stały się jednym po 41 latach podziału. W związku z tym wydarzeniem każdego 3. dnia października obchodzi się w Niemczech Dzień Jedności Niemiec – jedno z najważniejszych świąt narodowych. Z tej też okazji, mając na uwadze kształtowanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich, uczniowie wraz z nauczycielem j. niemieckiego napisali list do ambasadora Niemiec w Polsce, pana Arndta Freytag von Loringhoven. W liście przesłanym do ambasady znajdowały się życzenia oraz przesłanie do budowania poprawnych stosunków międzysąsiedzkich, bo tylko takie mogą przynieść coś dobrego. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom, gdy przyszła odpowiedź od samego ambasadora. W odpowiedzi znajdowały się podziękowania i radość z tak bogatej świadomości historii, potrzeby nauki języków obcych, która w dzisiejszych czasach jest kluczowa. Jak podaje pan ambasador Arndt Freytag von Loringhoven jesteśmy „partnerami i przyjaciółmi”, jest zadowolony, że uczniowie tak pilnie uczą się języka niemieckiego. W dalszej części listu zachęca do dalszego budowania pozytywnych relacji a tym samym do „budowania mostów”, które w przestrzeni międzynarodowej są pożądane.

      

     Joanna Matysiak

    • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej!

    • Zachecam do udziału w konkursie pieśni patriotycznej. Szczegóły w regulaminie.

     Zapraszam serdecznie!!!

     Regulamin konkursu

     Chętnych solistów i duety zapraszam do przesłania nagrania pieśni patriotycznej z linią melodyczną w wersji online.

     Można przesłać nagranie przez Teams na mój chat prywatny (Katarzyna Maciąg) lub dostarczyć nagrania na pendrive do dnia 03 listopada.

     Rozstrzygnięcie konkursu - 8 listopada

     Udział w konkursie będzie premiowany pochwałą a dla trzech pierwszych miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody!

     Oceniany będzie dobór repertuaru, sposób wykonania oraz ubiór związany ze Świętem Niepodległości.

     Podziel się swoim talentem i wyraz swój patriotyzm!!!

     Zapraszam w imieniu swoim i jury

     Katarzyna Maciąg

    • Wycieczka do Oświęcimia

    • 7 październik młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Częstochowy na Jasną Górę i do Oświęcimia, w którym znajduje były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”.

     Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera.

     Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okularów, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i inne przybory. Uczniowie uzupełnili wiedzę historyczną nt. polityki niemieckich nazistów w obozie, m.in.: jaka była dawka żywieniowa na 1/osobę (1500-1700 kcal), że tylko więźniom z KL Auschwitz tatuowano nr obozowy, o tym że nosili specjalne ubrania „pasiaki”, prawie każdemu robiono zdjęcia identyfikacyjne, dowiedzieli się także, że występowały specjalne oznaczenia kategorii więźniów, o czasie pracy w obozie (10-11h dziennie), a także o eksperymentach pseudomedycznych dr Mengele.

     Następnie udaliśmy się oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

    • Rozkład jazdy autobusów

    • Szanowni Państwo,

     Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria informuję, że na prośbę Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka F. Bielińskiego została dokonana zmiana w kursowaniu linii autobusowej L30. Od najbliższego poniedziałku tj. 11.10.2021 r. kursy:- 15:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)- 16:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)

     - 7:00 (Czarny Las - Góra Kalwaria)- 750 (Czarny Las - Góra Kalwaria)

     będą zatrzymywać się na przystanku przy cmentarzu w Górze Kalwarii.

     W związku z powyższym zmianie uległ również rozkład jazdy, który został zamieszczony na stronie www.wtp.waw.pl w zakładce rozkłady jazdy (należy wybrać przystanek autobusowy, z którego pasażer będzie chciał skorzystać i zmienić datę na 11.10)

    • WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    • Hrytsa Viktor - przewodniczący 

     Siadaczko Gabriela- zastępca przewodniczącego

     Kania Kinga - członek

     Kuliga Karolina - członek

     Wiadrowska Zuzanna - członek

     Włosińska Aleksandra - członek

    • PSG w Łodzi

    • W dniu 28 września br. kadeci naszej szkoły z klas 2 Log oraz 3 PS2 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

     Siedziba PSG w Łodzi mieści się na terenie międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta, znajdującego się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich.Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Łodzi obejmuje całe województwo łódzkie tj. trzy miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice oraz powiaty/gminy: kutnowski, łęczycki, łowicki, zgierski, wieruszowski, poddębicki, zduńsko wolski, sieradzki, wieluński, łaski, pajęczański, bełchatowski, radomszczański, piotrkowski, pabianicki, opoczyński, rawski, tomaszowski, łódzki wschodni, brzeziński, skierniewicki. Funkcjonariusze z PSG w Łodzi wykonują więc swoje ustawowe zadania na obszarze ponad 18 200 km2, zamieszkiwanym przez ponad 2,5 mln osób.Kadeci mieli okazję poznać infrastrukturę terminala Portu Lotniczego im. Reymonta. Następnie zapoznali się z zadaniami Straży Granicznej realizowanymi w porcie lotniczym takimi jak odprawa graniczna podróżnych, poddani zostali kontroli bezpieczeństwa wchodząc do strefy zastrzeżonej terminala oraz mieli możliwość obejrzeć i przymierzyć sprzęt wykorzystywany w działaniach minersko – pirotechnicznych.Następnie kadeci autokarem do przewozu pasażerów udali się do siedziby Lotniskowej Straży Pożarnej gdzie mogli zobaczyć specjalistyczne pojazdy Straży Pożarnej przystosowane do gaszenia statków powietrznych.Kolejnym punktem wizyty w Łodzi było zwiedzanie nowo otwartego Centrum Nauki i Techniki EC1. Dokładne obejrzenie całości ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 może zająć nawet... dwa dni. Absolutne minimum to 3 godziny, Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne, których aranżacja kosztowała 45,6 mln zł. Pierwsza ścieżka edukacyjna dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Pobyt w centrum zakończono „wizytą w kosmosie” tzn. w planetarium.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
   • tel. (022) 727-32-36, 727-32-39 tel./fax (022) 727-32-74 Internat tel. +48 510 072 677
   • ul. Budowlanych 14 05-530 Góra Kalwaria
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych