• Wycieczka do Oświęcimia

     • 7 październik młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Częstochowy na Jasną Górę i do Oświęcimia, w którym znajduje były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”.

      Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera.

      Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okularów, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i inne przybory. Uczniowie uzupełnili wiedzę historyczną nt. polityki niemieckich nazistów w obozie, m.in.: jaka była dawka żywieniowa na 1/osobę (1500-1700 kcal), że tylko więźniom z KL Auschwitz tatuowano nr obozowy, o tym że nosili specjalne ubrania „pasiaki”, prawie każdemu robiono zdjęcia identyfikacyjne, dowiedzieli się także, że występowały specjalne oznaczenia kategorii więźniów, o czasie pracy w obozie (10-11h dziennie), a także o eksperymentach pseudomedycznych dr Mengele.

      Następnie udaliśmy się oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

     • Rozkład jazdy autobusów

     • Szanowni Państwo,

      Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria informuję, że na prośbę Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka F. Bielińskiego została dokonana zmiana w kursowaniu linii autobusowej L30. Od najbliższego poniedziałku tj. 11.10.2021 r. kursy:- 15:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)- 16:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)

      - 7:00 (Czarny Las - Góra Kalwaria)- 750 (Czarny Las - Góra Kalwaria)

      będą zatrzymywać się na przystanku przy cmentarzu w Górze Kalwarii.

      W związku z powyższym zmianie uległ również rozkład jazdy, który został zamieszczony na stronie www.wtp.waw.pl w zakładce rozkłady jazdy (należy wybrać przystanek autobusowy, z którego pasażer będzie chciał skorzystać i zmienić datę na 11.10)

     • WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     • Hrytsa Viktor - przewodniczący 

      Siadaczko Gabriela- zastępca przewodniczącego

      Kania Kinga - członek

      Kuliga Karolina - członek

      Wiadrowska Zuzanna - członek

      Włosińska Aleksandra - członek

     • PSG w Łodzi

     • W dniu 28 września br. kadeci naszej szkoły z klas 2 Log oraz 3 PS2 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

      Siedziba PSG w Łodzi mieści się na terenie międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta, znajdującego się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich.Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Łodzi obejmuje całe województwo łódzkie tj. trzy miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice oraz powiaty/gminy: kutnowski, łęczycki, łowicki, zgierski, wieruszowski, poddębicki, zduńsko wolski, sieradzki, wieluński, łaski, pajęczański, bełchatowski, radomszczański, piotrkowski, pabianicki, opoczyński, rawski, tomaszowski, łódzki wschodni, brzeziński, skierniewicki. Funkcjonariusze z PSG w Łodzi wykonują więc swoje ustawowe zadania na obszarze ponad 18 200 km2, zamieszkiwanym przez ponad 2,5 mln osób.Kadeci mieli okazję poznać infrastrukturę terminala Portu Lotniczego im. Reymonta. Następnie zapoznali się z zadaniami Straży Granicznej realizowanymi w porcie lotniczym takimi jak odprawa graniczna podróżnych, poddani zostali kontroli bezpieczeństwa wchodząc do strefy zastrzeżonej terminala oraz mieli możliwość obejrzeć i przymierzyć sprzęt wykorzystywany w działaniach minersko – pirotechnicznych.Następnie kadeci autokarem do przewozu pasażerów udali się do siedziby Lotniskowej Straży Pożarnej gdzie mogli zobaczyć specjalistyczne pojazdy Straży Pożarnej przystosowane do gaszenia statków powietrznych.Kolejnym punktem wizyty w Łodzi było zwiedzanie nowo otwartego Centrum Nauki i Techniki EC1. Dokładne obejrzenie całości ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 może zająć nawet... dwa dni. Absolutne minimum to 3 godziny, Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne, których aranżacja kosztowała 45,6 mln zł. Pierwsza ścieżka edukacyjna dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Pobyt w centrum zakończono „wizytą w kosmosie” tzn. w planetarium.

     • Ogólnopolski Dzień Budowlańca

     • W dniach 24-25 września uczniowie IV klasy technikum budowlanego: Marcin Adamek, Patryk Kołaciński i Bartłomiej Sadurski wraz z nauczycielami Mariuszem Kunką i Anną Lipczyńską uczestniczyli w OGÓLNOPOLSKIM DNIU BUDOWLAŃCA w Tarnobrzegu.

      Reprezentanci szkół branży budowlanej z CAŁEJ POLSKI przybyli do Tarnobrzega na dwudniowe zmagania. W piątek były zajęcia z firmami KUBALA, FESTOOL i BLUE DOLPHIN. Popołudniu uczestnicy zwiedzili Muzeum Przemysłu Siarkowego i odbyli spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim. W sobotę odbyły się rywalizacje szkół w sześciu konkurencjach.

      Nasi UCZNIOWIE zajęli III miejsce.

      Gratulujemy!!!

     • Spotkanie z językiem niemieckim

     • 20 września uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielkami Katarzyną Maciąg i Joanną Matysiak udali się do Warszawy na lekcję pt. „Spotkanie z językiem niemieckim”. Przebojem wydarzenia był kiosk przeniesiony żywcem z Niemiec, gdzie można było zaopatrzyć się w lubiane i znane artykuły produkowane w Niemczech np.: misie Haribo. W rolę sprzedawcy wcielili się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu. „Dla uczniów to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe a walutą były tym razem nie euro lub złoty, ale punkty za poprawnie rozwiązane zadania oczywiście związane z niemieckim. Na imprezie „Spotkaj się z niemieckim w Warszawie” liczy się przede wszystkim dobra zabawa” – wyjaśniała Karin Ende, dyrektorka działu językowego Goethe Institut w Warszawie. Uczniowie wyposażeni w kartę z zadaniami udawali się od stoiska do stoiska i realizowali poszczególne wyznaczone zadania. Wszystko oczywiście po niemiecku i za pieczątki, które później wymieniali na upominki. Wszyscy poradzili sobie z zadaniami bez problemu. Pomimo niesprzyjającej pogody, bo było dość chłodno, zabawa była udana. Uczniów rozgrzewały gorące rytmy muzyki -  występ zespołu MunichSuperCrew okazał się strzałem w dziesiątkę. Chcąc nie chcąc nogi aż wyrywały się do tańca. Ciekawy okazał się również występ popularnego magika Piotra Szumnego, którego początki kariery zawodowej są związane właśnie z Niemcami.

      Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele niemieckiej ambasady, konsulatów, a także takich organizacji jak DAAD i ZfA.

      Były quizy, zabawy, rebusy. Już teraz piszemy się na następne tego typu spotkania. Taka lekcja języka niemieckiego uzmysławia uczniom jak ważna jest nauka, poznawanie słownictwa i przede wszystkim wyzbycie się barier językowych. Uwieńczeniem wycieczki był gorący hamburger w pobliskim McDonalds.

      Dziękujemy Wam, drodzy Uczniowie, spisaliście się na medal!

       

      K. Maciąg, J. Matysiak

     • KONKURS PLAKATU TURYSTYCZNEGO - EDJ 2021

     • Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego corocznie 26 września, Zespół Nauczycieli Języków Obcych zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Plakatu Turystycznego.

      Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać samodzielnie plakat przedstawiający wybrane miasto lub region w Europie, które odwiedzili lub chcieliby odwiedzić. Praca powinna zawierać nie tylko zdjęcia lub obrazy kojarzące się z tym miejscem, ale przede wszystkim jego opis w języku angielskim lub niemieckim.

      Opis ma zawierać:

      1. Podstawowe informacje geograficzne dotyczące wybranego miasta lub regionu.

      2. Własne wrażenia z pobytu, informacje o ciekawych wydarzeniach i miejscach w odwiedzonych lokalizacjach. Ewentualnie - w przypadku opisu celu wymarzonego wyjazdu - opis zamierzeń i oczekiwań odnośnie podróży oraz pobytu w wybranym mieście lub regionie.

      Prace wykonane dowolną techniką na papierze w rozmiarze co najmniej A3, należy dostarczyć w dniach 27-28 września 2021 do nauczyciela języka obcego w swojej grupie lub klasie.

      Plakaty będą oceniane przez nauczycieli językowców w ramach przynależnych im grup pod kątem pomysłowości, estetyki, treści, spójności, poprawności i zakresu użytych środków językowych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami odpowiednio z języka angielskiego lub niemieckiego, a także wystawione na tablicach w klasach lub na korytarzach.

       

                                                                                                                Dominik Krywiński

     • Zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele,

      organizuję zbiórkę na rzecz Domu Samotnej Matki w Majdanach k/Kozienic. Zapraszam wszystkich do udziału.

      Schronienie w Domu Samotnej Matki mogą znaleźć  kobiety z dziećmi, które nie mają gdzie się podziać lub uciekły przed swoimi oprawcami.

      Dom Samotnej Matki w Majdanach jest prowadzony przez fundację „Bez Mamy i Taty”. Jej prezesem jest Antoni Świderek, który jest wychowankiem domu dziecka. Jak przyznaje, swoją działalnością chce odwdzięczyć się za dobro, które otrzymał w dzieciństwie.

      Parasol ochronny Fundacji rozpościera się nad głowami około 250 osób w całym kraju. W Majdanach docelowo tymczasowe lokum ma znaleźć 13 kobiet z dziećmi.

      W Polsce przemoc domowa dotyka wielu kobiet, dla których ośrodek taki jak ten w Majdanach to azyl, gdzie mogą się schronić z dala od swojego oprawcy. Dlatego w Domu Samotnej Matki pod Kozienicami spotkamy kobiety z całego kraju.

       

      Placówka potrzebuje wszystkiego, absolutnie wszystkiego od sztućców po talerze, kubki, chemię i żywność (długoterminową)

      .

      Za każdą możliwość pomocy będziemy wdzięczni, zbiórka jest ciągła.

      Oferowane dary proszę składować w wyznaczonym miejscu przy sekretariacie szkoły.

      Pierwszą turę pomocy zaplanowano do 1 października.

      Z góry dziękuję,

      Joanna Matysiak

     • Odznaka jakości

     • Z ogromną radością zawiadamiam, iż Krajowe Biuro eTwinningu przyznało nam odznakę jakości za projekt pt. „Fiktive Familie” realizowany od stycznia do czerwca.

      Drodzy Uczniowie – dziękuję Wam za pracę i pełne zaangażowanie. Jestem dumna, że mogliśmy razem współpracować przy tym projekcie. Życzę Wam, aby pasja, jaka się w Was zrodziła do nauki języka niemieckiego rosła w siłę. Mam nadzieję, że wyczekujecie kolejnych projektów i że są one dla Was rozwojowe i kreatywne. Zapraszam po odbiór imiennych odznak jakości. Do zobaczenia przy następnym projekcie! Bis zur nächsten ProjektarbeitJ

      Joanna Matysiak

     • Pod palmami

     • Dnia 9 września 2001 roku klasa 2 LOg wybrała się pieszo do parku linowego " Pod palmami" w Pęcławiu.

      Pogoda od godzin porannych dopisywała, a dobre humory sprawiły że cały trud przejścia przez każdą trasę wydawał się błahy.

      Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego oraz popularyzowanie sportów nietypowych.

      Na przeszkodach parku wszyscy uczestnicy nauczyli się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamali barierę lęku wysokości. Pobyt w parku linowym zapewnił uczniom niezapomniane wrażenia i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu.

      Po kilkugodzinnych zmaganiach wspólne pieczenie kiełbasek na łonie natury dał nam chwilę relaksu i wytchnienia.

     • Tajemnicza Twierdza Osowiec

     • Już na samym początku roku szkolnego klasa policyjna naszego LO wybrała się na wycieczkę na Podlasie do Twierdzy Osowiec.

      Twierdza znajduje się na terenie jednostki wojskowej i wstęp do niej bez przewodnika jest niemożliwy.

      Naszą wyprawę zaczeliśmy od muzeum twierdzy. To właśnie tutaj można znaleźć:

      -bronie używane w walce,

      -mundury żołnierzy, wiele przedmiotów charakterystycznych dla wojen w tym okresie.

      Tutaj również poznaliśmy historię budowy twierdzy.

      Po wyjściu z muzeum przewodnik zabrał nas na długi spacer po korytarzach twierdzy. Poza zwiedzeniem naziemnej części mieliśmy możliwość zwiedzenia jej rozległych podziemi. To właśnie w ciemnych korytarzach poczuliśmy to, co czuli żołnierze w latach wojny. Poza zimnem i wilgocią zmagali się oni z ciemnościami oraz wiecznym strachem. Dane nam było to poczuć, gdy przewodnik zgasił latarki i zaprosił nas do przejścia korytarza po ciemku. Wówczas zaczeliśmy czuć respekt i odnosić się do tych murów w inny sposób.

      Ważną rolę w twierdzy odgrywały kaponiery i półkaponiery, w których to ulokowane było 67 armat obronnych, kaliber 57 i 76mm. Za czasów świetności Twierdzy Osowiec na jego terenie znajdowały się baraki magazynowe, zespół ceglanych i drewnianych domów, a nawet cerkiew.

      Zwiedzanie twierdzy przebiegło bardzo szybko. Przewodnik opowiadał z wielką pasją i nie było zakazu robienia zdjęć.

      Przy okazji odwiedzenia Osowca zwiedziliśmy równierz Biebrzański Park Krajobrazowy - Centrum Edukacji i Zarządzania

      Takich widoków nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Polsce

     • Szczepienia uczniów

     • Drodzy rodzice,

      w dniach 13-19.09.2021 r. odbędzie się tydzień szczepień uczniów w szkołach. Do 12.09.2021 r. wychowawcy zbiorą deklarację i zgody od osób chętnych. Szczepienia odbędą się w najbliżsyzm punkcie szczepień lub zostanie on zorganizowany na terenie szkoły.

      Punkty zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego oraz utylizację odpadów medycznych, jeśli szczepienie będzie realizowane na terenie szkoły.

      Podczas akcji szczepień w szkołach zaszczepieni będą mogli być także rodzice ucznia oraz pracownicy szkoły. 

      Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19). Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka. Rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę (opiekun faktyczny). W szkole opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel.

      Rodzice zainteresowani szczepieniami proszeni są o bezpośredni kontakt z wychowawcą klasy lub sekretariatem szkoły.

      Poniżej list Ministra Zdrowia, materiały edukacyjne dotyczące szczepień, rekomendacje przed szczepieniem, deklaracja oraz kwestionariusz wywiadu.

     • Odsłonięcie tablicy CSSG

     • Uczniowie naszego LO z klasy ochrony granicy państwowej wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Centralnej Szkole Straży Granicznej, która miała swoją siedzibę w Górze Kalwarii przed II wojną światową.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego -  1.09.2021

     •  

      godz. 10.30 - wszystkie klasy klasy trzecie i czwarta (spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych).

      godz.11.00 - wszystkie klasy drugie (spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych).

      godz.12.00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas pierwszych przed budynkiem szkoły.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
   • tel. (022) 727-32-36, 727-32-39 tel./fax (022) 727-32-74 Internat tel. +48 510 072 677
   • ul. Budowlanych 14 05-530 Góra Kalwaria Poland
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych