• Mamy bilet do etapu regionalnego – Turbolandeskunde!!! 


     • 25 marca br. odbył się w naszej szkole szkolny etap konkursu z języka niemieckiego: Turbolandeskunde. Tegoroczna edycja (już 7.) dotyczyła w tym roku Niemiec. Wiedza, którą musiała wykazać się młodzież naszej szkoły była niezwykle rozległa- od pytań dot. geografii i polityki, po kulinaria, znane osobistości, historię. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Utworzono 6 zespołów po 3 osoby. Praca –w tej edycji grupowa- wymagała zaangażowania każdego uczestnika. Co cieszy- widać było ogromną werwę do pracy, przestrzeganie zasady fair play i dużą wiedzę krajoznawczą naszych uczniów. To, co zobaczyłyśmy, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dojrzałego podejścia do konkursu, świetnego przygotowania i umiejętności pracy w zespole. Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom. Oto lista osób, która wzięła udział w zawodach:
      Stefan Szczepek, Dominika Żołądek, Weronika Żołądek, Weronika Jaworska, Piotr Milewski, Karolina Kuliga, Jakub Zulczyk, Kacper Kazmierczak, Karol Lempkowski, Paulina Pogoda, Amelia Bobis, Julia Sobczyk, Wiktoria Badowska, Norbert Kotrys, Kevin Adler, Julianna Balcerzak, Krystian Król, Jan Łuczak. 
      Z przyjemnością zawiadamiamy, że do etapu regionalnego, który odbędzie się 22 kwietnia 2022 r., zakwalifikowali się Dominika Żołądek, Weronika Jaworska i Piotr Milewski.

      Trzymamy mocno kciuki i życzymy połamania długopisów.


      Nauczyciele języka niemieckiego

     • Spotkanie z aktywistką z Niemiec

     • W ramach projektu Deutsch Plus, którego nasza szkoła ma przyjemność realizować, uczniowie klasy I Lop, II Lop i II Loh spotkali się z aktywistką, panią Sabrina Laue z Monachium.  Aktywiści to młode osoby pochodzące z Niemiec, które prezentują uczniom niemiecką kulturę w formie warsztatów przeprowadzanych w szkołach. W formie prezentacji i interaktywnej zabawy opowiadają o swoim życiu i aktualnym obrazie Niemiec. Warsztaty pt. „Mein Hobby” odbyły się poprzez platformę Zoom i jak podkreślają uczniowie- „było super”. Młodzież naszej szkoły poradziła sobie doskonale z zadaniami proponowanymi przez aktywistkę, wykorzystywała wiedzę i umiejętności wprowadzane na zajęciach języka niemieckiego. Mam wrażenie, że trema i ewentualne bariery językowe siedziały tylko w ich przekonaniach.

      Dziękuję moim uczniom za zaangażowanie i otwartość a pani Sabrine za wspaniałą lekcję.

      Joanna Matysiak

     • Dzień Bez Plecaka.

     • Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic! Młodzież zaskoczyła swoimi pomysłami.

      Dzień bez plecaka zaczyna opanowywać nasze szkoły. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. Musza wykazać się inwencją, a tej w Zespole Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii nie brakowało

     • Zawody "STRONGMAN" w ZSZ

     • W dniu 25 marca dbyły się w siłowni OSiR Góra Kalwaria zawody szkolnych "siłaczy". Do zmagań przystąpiło czternastu "Strongmanów", którzy mieli do pokonania 3 stacje.

      Oczywiście każdy z uczestników chciał się wykazać swoją tężyzną fizyczną, której był pewny, ale jak to zwykle bywa, życie zweryfikowało wstępne przechwałki. Ciężar nie zna litości a mięsień musi to unieść!!!

      Oto najsilniejsiz "Budowlanki": Zakrzewski 1bel, Głaska 1log, Jakubowski 2log, Kościelnicki 3gs, Jarzębski 2log, Sosnowski 3b1g

      Z kadry pedagogicznej 100 pkt przekroczyli profesorowie Sosnowski i Kunka.

      Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne edycje naszych zmagań siłowych.

      Ze sportowym pozdrowieniem.

      Nauczyciele WF

     • NAPOJE ENERGETYZUJĄCE- ZACHOWAJMY UMIAR W ICH SPOŻYCIU

     • Napoje energetyzujące są produktami przeznaczonymi dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne.

      Czym charakteryzują się napoje energetyzujące?

      W skład napojów energetyzujących wchodzą takie składniki, jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości. Ponadto, w zależności od producenta, ekstrakt z guarany, glukuronolakton czy wyciągi z ziół (np. żeń-szeń i miłorząb japoński).

      Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, a zawartość cukrów prostych około 10 g/100 ml napoju. W Polsce zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi najczęściej 80 mg/250 ml, tauryny – w granicach 500–1000 mg/250 ml.

      Napoje energetyzujące nie mają wartości odżywczych, są za to dość kaloryczne, ponieważ w 100 ml takiego napoju średnio znajduje się od 45 do 90 kcal.

       

      Szkodliwy wpływ napojów energetyzujących na zdrowie

      Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci i młodzieży, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu.

       

      Grupą szczególnego ryzyka są osoby z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.

      Ze względu na skład napojów energetyzujących oraz możliwe skutki uboczne ich spożywania, nie należy łączyć tego typu produktów z lekami:

      • psychotropowymi,
      • na nadciśnienie tętnicze, 
      • obniżającymi poziomu cukru we krwi, 
      • zwalczającymi katar, 
      • antybiotykami,
      • środkami uspokajającymi,
      • tabletkami wspomagającymi pracę serca.

      Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli przyjmuje się jakiekolwiek leki na stałe, przed spożyciem napoju energetyzującego należy skonsultować się z lekarzem, by zyskać pewność, że nie dojdzie do interakcji z lekarstwami.

       

       

      Źródło:

      Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Szkodliwa energia, czyli dlaczego napoje energetyzujące nie są dla dzieci (pzh.gov.pl)

      Napoje energetyczne – wpływ na zdrowie, interakcje z lekami, skutki przedawkowania (medonet.pl)

     • Wyniki konkursu na " Największą liczbę kroków"

     • I m - Natalia Makuch (250 tyś kroków)

      II m - Oliwia Przyczka (137 tyś kroków)

      III m - Dominika Żołądek (83 tyś kroków).

      Konkurs miał na celu zebranie jak największej liczby kroków. Przez okres dwóch tygodni uczniowie naszej szkoły przez aplikację rejestrowali swoją aktywność fizyczną. Konkurs miał również na celu:

      - promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia,

      - podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,

      - kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego,

      - wyrabianie postawy wytrwałości w dążeniu do celu.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wytrwałości w kolejnych konkursach.

     • BUDUJ Z PASJĄ

     • 10 marca  (czwartek) odbył się w naszej szkole etap okręgowy olimpiady budowlanej BUDUJ z PASJĄ. Udział brały szkoły z Warszawy, Włocławka, Mińska Mazowieckiego, Radomia , Nowego Dworu Mazowieckiego oraz uczniowie z naszej szkoły. Z tej okazji przybyli do nas przedstawiciele firmy Makita i przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczestników olimpiady oraz uczniów z naszego technikum budowlanego.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
   • tel. (022) 727-32-36, 727-32-39 tel./fax (022) 727-32-74 Internat tel. +48 510 072 677
   • ul. Budowlanych 14 05-530 Góra Kalwaria Poland
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych