Wiosenny Konkurs Fotograficzny
Zapraszamy na program artystyczny !
ZESPÓŁ PRZEDMIOTÓW HUMANISTYCZNYCH
Serdecznie zaprasza do obejrzenia programu artystycznego, w wykonaniu uczniów naszej szkoły, poświęconego Żołnierzom
Wyklętym pod tytułem„Nie dajmy zginąć poległym"
W dniu 09 03 2014 r.(niedziela) w Kościele Parafialnym po mszy św. zaczynającej się o godz. 10 00
Goście, Goście !
W ramach współpracy z Warszawską Wyższą Szkołą Ekonomiczną uczniowie Technikum Ekonomicznego mieli wielką przyjemność uczestniczyć w wykładach prof. Nowackiego i dr Chabowskiej-Lidki z zakresu marketingu i finansów. To dla nas normalka, zdobywanie wiedzy od tak znakomitych gości jest już tradycją naszej szkoły.
Dwie uczennice klasy III Ekonomika uczestniczą w zajęciach na w/w uczelni. W roku ubiegłym zaliczyły przedmiot finanse (na ocenę dobry).
Trzymamy kciuki za nasze mądre koleżanki . Powodzenia!
Galeria 49 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Galeria 49 - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz film z uroczystości
KONKURS - BUDUJ z PASJĄ
W dniu 11 marca 2014 nasza szkoła , jako Rada Regionalna KFEZiKF Budowlani obejmująca województwo mazowieckie, organizuje zawody regionalne konkursu BUDUJ z PASJĄ.
Jest to już trzecia edycja zawodów organizowana przez nas. Impreza, dzięki uprzejmości Dyrektora odbędzie się w CKP w Warszawie ul. Mińska 1/5.
Udział biorą szkoły budowlane z Mazowsza.
WIęcej informacji na stronie:
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W sobotę, 1 marca w Piasecznie odbędą się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy kościele św. Anny odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.
Uroczystości o godz. 12.00 rozpocznie msza święta koncelebrowana przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza.
O godz. 13.00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.
Uroczystość odbywać się będzie z udziałem Asysty Honorowej Kadetów szkoły powiatowej Liceum Ogólnokształcącego ZSZ im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii.
Po części oficjalnej, w Sali Niebieskiej w Domu Parafialnym uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii zaprezentują program artystyczny „Nie dajmy zginąć poległym”. Pokazany zostanie także film „Czy warto było tak żyć” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Po projekcji spotkanie z autorką.
Organizatorzy:
Powiat Piaseczyński
Gmina Piaseczno
Centrum Kultury w Piasecznie
Parafia św. Anny w Piasecznie
ZSZ im. Marsz. F. Bielińskiego w Górze Kalwarii
GŁOSUJ NA SPORT - PLEBISCYT
Zapraszamy wszystkich do głosowania w plebiscycie na:
- Najpopularniejszego Sportowca 2013r. Gminy Góra Kalwaria,
- Najpopularniejszego Trenera 2013r. Gminy Góra Kalwaria,
- Sportową Nadzieję 2013r. Gminy Góra Kalwaria,
- Najpopularniejszego Nauczyciela Wychowania Fizycznego 2013r. Gminy Góra Kalwaria
Od 22 stycznia od godziny 12.00 na portalach: www.gorakalwaria.pl oraz www.osirgorakalwaria.pl pojawi się zakładka „SPORTOWY PLEBISCYT 2013” gdzie każdy będzie mógł oddać swój głos na kandydatów których zgłosili prezesi klubów sportowych działających na terenie naszej gminy oraz nominowani przez dyrektorów szkół z gminy Góra Kalwaria nauczyciele wf-u.
W poszczególnych zakładach menu znajdować się będą opisy nominowanych osób, zdjęcia oraz osiągnięcia sportowe uzyskane w 2013r. ( nie wszystkie kluby oraz szkoły zgłosiły swoich kandydatów).
Z jednego numeru IP (komputera) można oddać jeden głos w ciągu 24h.
( szczegóły w zakładce „regulamin”)
Głosowanie potrwa do 5 lutego.
Zapraszamy do głosowania!
Turniej o tytyuł Szachowego Mistrza Szkoły
30 października 2013 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli rozgrywki o tytuł Szachowego Mistrza Szkoły 2013/2014. W ramach zawodów rozegranych zostanie 5 turniejów. Zdobywca największej ilości punktów w klasyfikacji łącznej zdobywa tytuł mistrzowski, uznanie całej społeczności szkolnej oraz dyplom i nagrodę rzeczową. Organizatorzy przewidują również dyplomy i nagrody dla zdobywców 2 i 3 miejsca.
Po drugim spotkaniu, które odbyło się 4 grudnia 2013 r. prowadzi Maciek Kuranowski z klasy III technikum budowlanego
ale z przewagą tylko 0,5 pkt nad rywalami. W następnych turach zapowiada się więc ostra walka.
Trzecie spotkanie planowane jest wstępnie na 22 stycznia 2014 r. Chętnych zapraszamy do kibicowania. Zdjęcia z drugiego spotkania mozna zobaczyć na fb https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.402440699859151&type=1
Dzień Kadeta po raz czwarty w naszej szkole.
- Uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu Ochrona granicy państwowej zostali uroczyście mianowani na kadetów.Na uroczystości obecni byli przedstawiciele straży granicznej, więziennictwa, policji, władze powiatu piaseczyńskiego oraz miasta i gminy Góra Kalwaria.Więcej zdjęć w naszej galerii lub na https://www.facebook.com/zsz.w.gk
IV WIECZÓR PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
15 listopada 2013 r. odbył się w naszej szkole, przygotowany przez uczniów i nauczycieli, IV Wieczór Pieśni Patriotycznej.
W pierwszej części wieczoru wystąpiły uczestniczki konkursu pieśni patriotycznej, a młodzież wystąpiła z programem artystycznym nawiązującym do zaborów Polski i walki Polaków o jej niepodległość. W trakcie spotkania wystąpili również uczniowie klasy I i II Liceum Ogólnokształcącego śpiewając min. Piechotę .W dalszej części wieczoru wszyscy obecni wspólnie śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne, które powstawały w ważnych momentach dziejowych kraju i często podtrzymywały naród na duchu w trudnych chwilach.
W wieczorze licznie uczestniczyli mieszkańcy Góry Kalwarii , uczniowie i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, min. Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego p. Stefan Dunin, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria p. Dariusz Zieliński, Proboszcz Parafii w Górze Kalwarii ks. Henryk Kulik, p. płk. Jerzy Włosiński – Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Górze Kalwarii, Prezes Towarzystwa Miłośników Góry Kalwarii i Czerska, p. Wojciech Prus – Wiśniewski.
Wszystkim organizatorom dziękujemy za zaangażowanie, a przybyłym za udział i chwile wzruszeń, które wspólnie przeżyliśmy.
Pożar w szkole - ćwiczenia.
Akcja wykazała że przeprowadzone szkolenie ppoż. odpowiednio przygotowała Szkołę na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Wszyscy wiedzieli jak należy się zachować i jak należy postępować w czasie ewakuacji.
Przybyła OSP z Góry Kalwarii oceniła wysoko kierowanie akcją ratowniczą przez pana dyrektora Jarosława Adwenta.
Zdjęcia z ewakuacji w galerii i na https://www.facebook.com/zsz.w.gk
Czas w minutach
Działania
12.00
Pożar w sali 29 na 1 piętrze, odcięte drogi ewakuacyjne w pokoju nauczycielskim i sali nr 31
12.01
Dyrektor został powiadomiony o zdarzeniu
12.04
Dyrektor szkoły przeprowadza ocenę i analizę zagrożenia i PODEJMUJE DECYZJĘ o nakazie ewakuacji ludzi, wyznacza 2 ludzi żeby stanęli na półpiętrach (2 i 1 piętro) i obserwowali czy nie ma paniki podczas ewakuacji
12.04
Sekretariat realizuje swoje zadania zgodnie z procedurą: powiadamia (zapoznaje go z czynnościami jakie ma wykonać) konserwatora i woźnego
12.05
Dyrektor powiadamia straż pożarną (nr tel. 998, zgłosza planowany próbny alarm pożarowy i zarządzoną ewakuację, informuje że droga ewakuacyjna z sali 31 i 30 na 1 piętrze jest odcięta i że znajdują się tam ludzie)
12.05
Otwarte są wszystkie wyjścia ewakuacyjne z budynku szkoły, sygnalizacja dzwonkiem 3 krótkie (4s) sygnały, przygotowuje się dostępne urządzenia gaśnicze w rejonie pożaru, otwiera bramy wjazdowe i hydrant zewnętrzny)
12.06
Nauczyciele wyprowadzają uczniów z budynku na miejsce zbiórki
„Odcięte” sale postępują zgodnie z procedurą Instrukcji Ppoż
12.07
Dyrektor szkoły przyjmuje meldunki od nauczycieli o ilości osób ewakuowanych, o wyłączeniu głównego zasilania elektrycznego (od konserwatora), podejmuje decyzję o ratowaniu mienia
12.10
Dyrektor szkoły składa meldunek dowódcy przybyłej straży pożarnej i przekazuje kierownictwo dalszą akcją ratowniczą
12.15
OSP wyprowadza uczniów i nauczycieli z pomieszczeń zablokowanych przez pożar
Roczny przegląd szkoły - roztrzygnięty
Najkorzystniejszą ofertę dotyczącą przeglądu rocznego szkoły przedstawiła firna Instal-Kob. Dziękujemy za nadesłane oferty.
Capstrzyk Niepodległościowy
W dniu 10 listopada 2013 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o specjalności „ Ochrona granicy państwowej” wzięli udział w Capstrzyku Niepodległościowym przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli min. Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Generał brygady Wiesław Grudziński dowódca Garnizonu Warszawa.
W czasie uroczystości odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, u stóp pomnika zapłonęły znicze, a delegacje złożyły kwiaty.
Capstrzyk zakończyła defilada pododdziałów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. W defiladzie wzięli udział również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, dumnie reprezentujący swoją szkołę . Po defiladzie młodzież obejrzała historyczną inscenizację uroczystej zmiany warty.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada o godz. 10.00 w Kościele Parafialnym odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, która rozpoczęła obchody Święta Niepodległości w Górze Kalwarii. Po nabożeństwie odbył się Koncert Laureatów VIII Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej. Następnie wszyscy zgromadzenie udali się na skwer Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem wodza. Burmistrz Dariusz Zieliński podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w tak radosnym i jednym z najważniejszych świąt w historii Polski. W swoim przemówieniu wspomniał wiele osób, które odcisnęły ślady na drodze do budowy niepodległej Polski. W szczególny sposób wyróżnił strażaków, wspominając akcję, przeprowadzoną przez druhów straży ogniowej, rozbrojenia żandarmów i żołnierzy niemieckich stacjonujących w Górze Kalwarii, która odbyła się bez rozlewu krwi. Podkreślił, jak ważną rolę odgrywały straże pożarne w odradzającym się kraju. Następnie kadeci ze Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego odczytali Apel Poległych. Burmistrz Miasta i Gminy szczególnie serdecznie dziękował młodzieży za zaangażowanie i włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Galeria zdjęć na stronie miasta Góra KalwariaGaleria zdjęć na stronie naszej szkoły
IV Wieczór Pieśni Patriotycznej
zapytanie ofertowe 1/2013 - rozstrzygnięcie
Najkorzystniejszą ofertę na umundurowanie dla szkoły (klas mundurowych) przedstawił pan Kazimierz Wierzbicki.
Dzień Patona i ślubowanie klas pierwszych
Zgodnie już z tradycją naszej szkoły na początku października odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych i Dzień Patrona - Marszałka Franciszka Bielińskiego. To niezwykle ważny dzień dla wszystkich pracowników i uczniów, a w szczególności pierwszoklasistów i ich rodziców. Z tej okazji odbyła się w szkole msza św. i uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Krótką akademią podziękowano również nauczycielom za ich pracę i trud wkładany w wychowanie i wykształcenie uczniów oraz złożono życzenia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Niektórzy nauczyciele zostali również nagrodzeni przez pana Dyrektora. Uczniowie klasy II LO - ochrona granicy państwowej - pełnili tego dnia wartę przed budynkiem szkoły.
Urodziny Marszałka - Naszego Patrona.
- W sobotę 12 października w kościele parafialnym w Górze Kalwarii odbędzie się koncert muzyki barokowej.
Uroczystość została zorganizowana w ramach cyklu „Mazowsze w Koronie” – muzycznych wieczorów w zabytkach architektury mazowieckiej. Tym razem okazją będą 330. urodziny Marszałka Wielkiego Koronnego – Franciszka Bielińskiego. O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta msza św., o godz. 18.45 dojdzie do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w kościele, a o godz. 19.00 rozpocznie się koncert.
Prawa ręka króla Augusta II
Prochy tego nietuzinkowego polityka czasów saskich spoczywają w podziemiach kościoła parafialnego w Górze Kalwarii. W świątyni, która ufundował, kiedy poprzedni bernardyński drewniany kościół uległ zniszczeniu.
Marszałek Wielki Koronny był w Rzeczypospolitej Obojga Narodów jednym z najważniejszych urzędników państwowych. Do jego zadań należało pośredniczenie w kontaktach króla z otoczeniem – on decydował, kogo dopuścić na audiencję, pierwszy przyjmował zagraniczne poselstwa i był mistrzem ceremonii państwowych. On też poprzedzał króla we wszystkich wystąpieniach publicznych. Zwoływał posiedzenia Senatu i im przewodniczył.
Marszałek był też kimś w rodzaju ministra spraw wewnętrznych. Znany był z tego, że tępił wszelkiego rodzaju zbrodnie i występki. Za jego rządów, w latach 1752 – 1762, zapadło w Warszawie 450 wyroków śmierci, średnio wykonywano jedną egzekucję tygodniowo.
Ojciec straży pożarnej
Bielińskiego upamiętniono w nazwie ulicy Marszałkowskiej w Warszawie (nadano ją w 1770 r.). Jest on do dziś uznawany za jednego z najlepszych gospodarzy stolicy. W czasach swojego urzędowania dbał o porządek w mieście, surowo egzekwując swoje uprawnienia nadane mu przez króla. W 1742 r. stanął na czele Komisji Brukowej, dzięki staraniom której przez następne 20 lat wybrukowano większość najważniejszych ulic w mieście. Bieliński był również inicjatorem założenia pierwszego oświetlenia miejskiego. Kazał też wytyczyć ulicę na osi północ – południe, definiując w ten sposób rozwój całego centrum Warszawy po dziś dzień.
Jego gniazdem był pałac w Otwocku Wielkim, za Wisłą. Jak głoszą podania, był tak zadowolony z ufundowanego przez siebie kościoła w Górze Kalwarii, że nakazał wyciąć wszystkie drzewa zasłaniające widok z pałacu w Otwocku na świątynię. Marszałek częściowo odrestaurował ruiny zamku czerskiego, 100 lat wcześniej zniszczonego przez Szwedów. To on wybudował obecny murowany most, który prowadzi na dziedziniec warowni.
Bieliński uznawany jest też za twórcę straży pożarnej w Polsce. Pierwszą jednostkę strażacką powołał w lutym 1752 roku w Ostrowie Wielkopolskim.
Zmarł 8 października 1766 r.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy 12 października o godz. 11.00 organizuje w Warszawie spacer śladami Marszałka Wielkiego Koronnego Franciszka Bielińskiego, rozpoczynający się na placu Dąbrowskiego.
Archiwum Aktualności