W dniu 20 lutego 2019 r. kadeci I klasy liceum ogólnokształcącego o profilu „Ochrona granicy państwowej” i „policyjnym” uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Placówki Straży Granicznej w Łodzi.
Siedziba PSG w Łodzi mieści się na terenie międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta, znajdującego się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowana około 6 km od centrum Łodzi. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich.
Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Łodzi obejmuje całe województwo łódzkie. Funkcjonariusze z PSG w Łodzi wykonują więc swoje ustawowe zadania na obszarze ponad 18 200 km2, zamieszkiwanym przez ponad 2,5 mln osób. Kadeci mieli okazję poznać infrastrukturę terminala Portu Lotniczego im. Reymonta. Następnie zapoznali się z zadaniami Straży Granicznej realizowanymi w porcie lotniczym takimi jak odprawa graniczna podróżnych, poddani zostali kontroli bezpieczeństwa wchodząc do strefy zastrzeżonej terminala oraz mieli możliwość obejrzeć i przymierzyć sprzęt wykorzystywany w działaniach minersko – pirotechnicznych.
Następnie kadeci autokarem do przewozu pasażerów udali się do siedziby Lotniskowej Straży Pożarnej gdzie mogli zobaczyć specjalistyczne pojazdy Straży Pożarnej przystosowane do gaszenia statków powietrznych. Tam ze stanowiska dyżurnego SP mogli podziwiać piękną panoramę portu z budynkiem terminala wraz z drogą startową i dogami kołowania.
Na koniec wizyty w porcie przedstawiciel łódzkiego aeroklubu zapoznał kadetów ze statkami powietrznymi wykorzystywanymi przez adeptów nauki pilotażu. Uczniowie mogli wsiąść do samolotu, zapoznać się z jego budową i wyposażeniem.
Kolejnym punktem wizyty w Łodzi było zwiedzanie nowo otwartego Centrum Nauki i Techniki EC1. Dokładne obejrzenie całości ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 może zająć nawet... dwa dni. Absolutne minimum to 3 godziny, Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne, których aranżacja kosztowała 45,6 mln zł. Pierwsza ścieżka edukacyjna dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Pobyt w centrum zakończono „wizytą w kosmosie” tzn. symulatorze stacji kosmicznej gdzie uczniowie odbyli lot w kosmos.