• SPOTKANIE POLICJANTÓW Z UCZNIAMI KLAS MUNDUROWYCH O PROFILU: „SŁUŻBA POLICYJNA”

     • Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem przewodnim był nabór do Policji. Policjanci Wydziału Kadr oraz Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji zapoznali młodzież z tematami związanym z rekrutacją do Policji.

      Uczniowie klas o profilu „służba policyjna” z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii uczestniczyli w spotkaniu, którego tematem przewodnim był nabór do Policji. Na początku młodzież zapoznała się z zasadami postępowania rekrutacyjnego do Policji. Mundurowi z Wydziału Kadr Komendy Stołecznej Policji omówili zasady przyjęcia do Policji. Przedstawili dokumenty jakie należy złożyć ubiegając się o zawód policjanta. Wybrani uczniowie mieli okazję wziąć udział w próbnej rozmowie kwalifikacyjnej, po której zostały przedstawione jej mocne
      i słabe strony. Na koniec tej części spotkania młodzież miała okazję zadawać pytania mundurowym związane ze służbą w Policji.

      Następnie uczniowie klas mundurowych oraz ich opiekunowie mieli okazję spróbować swoich sił
      w próbnym teście sprawności fizycznej do Policji.  W hali sportowej Oddziału Prewencji Policji
      w Warszawie instruktorzy Wydziału Doskonalenia Zawodowego Policji Komendy Stołecznej Policji omówili każdy element toru przeszkód, udzielając wskazówek jak sprawnie i bezbłędnie go zaliczyć nie przekraczając minimalnego czasu 1:41. Najlepszy wynik jednego z uczniów wynosił 1:16.

      Podczas wizyty u mundurowych zorganizowano stanowiska, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć różne jednostki broni, sprzęt transportowy, radiowozy i wyposażenie do służby.

       

      mł.asp. Monika Nawrat-Krupa

     • Dzień 6 – wymiana z Niemcami

     • Czas pożegnań, czas podsumowań. Tuż po śniadaniu wysłuchaliśmy prezentacji grup projektowych a następnie wypełniliśmy ankietę online. Omówiliśmy projekt- to, co się udało, to, co można byłoby poprawić na przyszłość, to, co każda z grup zabiera dla siebie. A zabiera z pewnością cenny bagaż doświadczeń, przygód, wiedzy, wspaniałych przyjaźni, które z pewnością trwać będą i trwać. Uczniowie zapowiedzieli, że będą się odwiedzać, niektórzy umówili się już na wakacje.

       

      Dziękujemy z całego serca naszym Przyjaciołom:

      • Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży,
      • naszemu organowi prowadzącemu szkołę, Starostwu Powiatu Piaseczyńskiego,
      • Panu Dariuszowi Falana, Dyrektorowi Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii,
      • Panu Zbigniewowi Bugno „Piekarnia Zbigniew Bugno”,
      • Panu Markowi Bąkowi „MBF Góra Kalwaria”,
      • Panu Robertowi Sosnowskiemu „DJ Robert”.

      Składamy wyrazy wdzięczności za okazałe wsparcie oraz pomoc na każdym etapie realizacji projektu.

       

      Joanna Matysiak

      Izabela Wasilak

      Mariusz Roszak

     • Dzień 5 – wymiana z Niemcami

     • Piątek przebiegał pracowicie. Uczniowie podzieleni w polsko-niemieckie grupy opracowywali 8 zakresów tematycznych: Auschwitz- obóz koncentracyjny i zagłady, Kobiety w KL Auschwitz, Dzieci w KL Auschwitz, Zbrodnicza medycyna, Ruch oporu w KL Auschwitz, Ucieczki z KL Auschwitz, Sztuka w KL Auschwitz, Świat po holokauście. Młodzież wcieliła się w dziennikarza i historyka. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu i zaprezentowanie go na forum. Zadanie wykonane przez wszystkich bardzo dobrze. Uczniowie wczuli się w swoje role zdobywając przy okazji cenną wiedzą. Dla odprężenia uczestnicy wymiany brali udział w grach i zabawach ruchowych zorganizowanych przez panią Katarzynę Maciąg oraz meczach piłki siatkowej i koszykowej zorganizowanych przez panią Beatę Płatek. Dzień zakończyła uroczysta kolacja i spotkanie z polskimi rodzinami. Goście z Niemiec mieli okazję poznać i uściskać najbliższych z rodzin polskich uczestników oraz popróbować pysznej polskiej kuchni. Polskie rodziny zorganizowały prawdziwą ucztę. Były flaczki, bigos, sałatki (w tym królowa polskiego stołu- jarzynowa), smalczyk, ogórki małosolne, kiszone, grzybki marynowane, deski ze swojskimi kiełbasami, kaszanką, pierogi, krokiety, kotleciki siekane, kotlety panierowane, faszerowane jajka, domowe chleby i cały wachlarz pysznych wypieków. Na spotkaniu obecne były Pani Dyrektor szkoły, Elżbieta Smereczyńska oraz pani Ewa Lubianiec, Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, które powitały zebranych i przekazały gościom  z Niemiec upominki ufundowane przez Powiat. Wszyscy otrzymali również certyfikaty poświadczające udział w wymianie. Pani Ewa Lubianiec zwróciła uwagę na trudną tematykę projektu życząc jednocześnie wszystkim wspaniałych polsko-niemieckich przyjaźni i nawiązania trwałych relacji. W uroczystości brał udział również pan Matthias Schaller, dyrektor Johann-Michael-Fischer Gymnasium z Burglengenfeld. Spotkanie odbyło się online za pośrednictwem platformy Teams. Dyrektorzy przekazali sobie podziękowania i wyrazili nadzieję na spotkanie przy realizacji kolejnych projektów. Z piątku na sobotę uczniowie z Polski zapowiedzieli moc atrakcji dla grupy niemieckiej, która póki co jeszcze nie zna naszej tradycji „zielonej nocy”. 

      Joanna Matysiak

      Izabela Wasilak

      Mariusz Roszak 

     • Dzień 4 – wymiana z Niemcami

     • Dziś zabraliśmy naszych gości na zwiedzanie naszej pięknej Warszawy. Wyruszyliśmy już z samego rana, by jak najwięcej rzeczy pokazać. Spacerowaliśmy w ścisłym sercu naszej stolicy. Widzieliśmy liczne kościoły, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki. Przechadzając się Ogrodami Krasińskich kierowaliśmy się w stronę Muzeum POLIN, gdzie umówieni byliśmy zgodnie z tematyką projektu na spacer po Warszawie śladami Getta Warszawskiego. Dzień w Warszawie skończyliśmy na buszowaniu po Złotych Tarasach. Tuż po powrocie do szkoły czekał na nas DJ Robert, który nie pozwolił na siedzenie. Rozbawił towarzystwo do czerwoności. Młodzież świetnie się bawiła w rytm muzyki zarówno polskiej jak i niemieckiej. DJ Robert jak zawsze najlepszy.

      Joanna Matysiak

      Izabela Wasilak

      Mariusz Roszak

       

     • Creation

     • 16 kwietnia uczniowie klasy 2 BMW zwiedzali zakład Creaton w Widziszewie koło Poznania produkujący dachówki ceramiczne.

      Zapoznali się z linią produkcyjną oraz wzięli udział w zajęciach praktycznych, podczas których uczyli się układania dachówek.

     • Dzień 3

     • Wyspani i pełni sił wyruszyliśmy do Krakowa - miasta pięknych zabytków, wspaniałych widoków i niestrasznych smoków.

      Nasz spacer rozpoczęliśmy od Krakowskiego Kazimierza, byliśmy w synagodze Remu, a następnie powędrowaliśmy na Stare Miasto. Wawel zrobił na uczestnikach wymiany niezapomniane wrażenie. W Sukiennicach kupiliśmy pamiątki, zjedliśmy obwarzanki i pojechaliśmy na obiad. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do naszej szkoły.

      Dziękujemy naszemu Przewodnikowi, Panu Tomkowi, który towarzyszył nam w czasie wizyty w pięknym Krakowie.

      Jutro Warszawa. 

      Joanna Matysiak 

      Izabela Wasilak 

      Mariusz Roszak 

     • ZWIEDZAMY PORT LOTNICZY WARSZAWA-RADOM

     • Klasa 2 LOg o specjalności ochrona granicy państwowej wraz z opiekunami podczas wycieczki na lotnisko miała okazję poznać specyfikę poszczególnych stanowisk pracy oraz organizację pracy lotniska.Kadeci poznawali zadania i charakter służby funkcjonariuszy SG na punktach pracy w porcie lotniczym.

      Przeszliśmy procedury dotyczące wylatujących pasażerów oraz drogi ich bagażu. Byliśmy poddani kontroli bezpieczeństwa, identycznej, jak pracownicy lotniska.

      W programie wycieczki było również zwiedzanie pod opieką przewodnika Muzeum Wsi Radomskiej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrrzeli przykłady dawnej architektury budowlanej na wsi: kuźni, stodoły, dworku czy chałup z końca XIX i początku XX wieku.

      Duże wrażenie zrobiła na nich najstarsza chałupa, zwana „biedachałupą” z końca XVIII wieku.

      Zwiedzanie zakończyło się integracyjnym ogniskiem na terenie skansenu.

      Do szkoły wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń

     • Dzień 2 polsko-niemieckiej przygody

     • Dziś był dzień drugi naszej polsko -niemieckiej przygody. Dzień pełen zadumy i wspominania. Zachować Pamięć to główne motto naszego programu, dlatego też odwiedziliśmy miejsce szczególne dla nas, Polaków. Byliśmy w Muzeum Auschwitz -Birkenau. Uczniowie, zarówno z Polski jak i Niemiec byli wstrząśnięci ogromem zła i cierpienia, którego tak wielu ludzi doświadczyło.. Dbamy o pamięć i zachowujemy pamięć.. Wieczorem po pysznej obiadokolacji odpoczywaliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej w przepięknych okolicznościach przyrody. Dom Pielgrzyma to wspaniałe miejsce na spotkania, podsumowania, odpoczynek.

      Dziękujemy za wspaniałą gościnę. Z pewnością wrócimy tu następnym razem.

      Joanna Matysiak 

      Izabela Wasilak 

      Mariusz Roszak 

     • Stolen Memory - Zachować Pamięć

     • Wreszcie nadszedł termin długo oczekiwanej rewizyty. Przed godz. 8.00 dotarli do nas nasi goście z Niemiec.

      Po kilkunastogodzinnej drodze, zmęczeni ale zadowoleni, rozpoczęli realizację projektu Stolen Memory - Zachować Pamięć przy znacznym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pierwszy dzień był pełen wrażeń i obfitował w moc atrakcji. Rozpoczęliśmy iście po staropolsku - Pani Dyrektor Elżbieta Smereczyńska poczęstowała przybyłych chlebem i solą.

      Po wspólnym śniadaniu pokazaliśmy Niemcom naszą piękną Górę Kalwarię i opowiedzieliśmy o jej powstaniu. Omówiliśmy jej symbolikę oraz bogatą historię. Spacer zaliczamy do udanych. Byliśmy również na zamku w Czersku. Zrobił na wszystkich niemałe wrażenie. Widok z wież widokowych był obłędny i pomimo pochmurnej pogody dało się zauważyć skąpaną we mgle Warszawę. Długo szukaliśmy zgubionych przez Królową Bonę pereł ale niestety... perły jeszcze czekają na odnalezienie.

      Po powrocie z Czerska zaprosiliśmy wszystkich uczestników projektu na film dokumentalny "Świadkowie zbrodni". Film wspaniale nawiązuje do naszej odbytej w październiku wyprawy do Bawarii, a jednocześnie stanowi preludium do tego, nad czym będziemy pracować w Polsce.

      Wieczorem podczas kolacji powitała przybyłych Pani Ewa Lubianiec, reprezentantka Powiatu Piaseczyńskiego- organu prowadzącego szkołę. Życzyła wszystkim owocnej pracy nad projektem a Niemcom wspaniałego pobytu w Polsce. 

      Joanna Matysiak

      Izabela Wasilak

      Mariusz Roszak

     • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej

     • Dnia 10 kwietnia 2024r. w Piasecznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców.

      Cztery najlepsze drużyny z powiatu piaseczyńskiego walczyły o tytuł mistrza. Zawody rozegrane były systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Łącznie rozegrano sześć spotkań. Ambicja, wiara w końcowy sukces i walka o każdą piłkę to atuty, dzięki którym udało się wywalczyć brąz

      Gratulacje

     • Kolejny sukces Dominika Jankowskiego

     • 23 marca Dominik reprezentował naszą szkołę na Centralnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Olimpiada przyniosła mu tytuł finalisty oraz wolny wstęp na wiele kierunków wielu uczelni i szkół wyższy w Polsce.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Szkolenie ekonomistów

     • Ubiegły tydzień w technikum ekonomicznym obfitował w wykłady i seminaria. Specjaliści ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pomogli nam uaktualnić wiedzę z zakresu kadr i płac. W ramach Global Money Week uczyliśmy się od najlepszych praktyków jak inwestować nasze pieniądze na giełdzie i funduszach inwestycyjnych.

     • Powitanie Wiosny - Zamiast wagarować byliśmy na edukacji strzeleckiej

     • Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas mundurowych (służba policyjna) odbywali ćwiczenia programowe z podstaw szkolenia taktyczno-strzeleckiego.

      Doskonalili techniki działania w zakresie: przyjmowania pozycji strzeleckich, realizowali ćwiczenia z zakresu rozkładania i składania broni, uczyli się dobrze oraz celnie strzelać.

      Nauka w klasach o profilach mundurowych jest idealnym wyborem dla uczniów aktywnych, wiążących swoją przyszłość z pracą w służbach mundurowych. Dzięki współpracy z Policją Strażą Graniczną, Strażą Pożarną i Wojskiem, uczniowie objęci są szkoleniem pod okiem profesjonalistów. Nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie: musztry, wyszkolenia strzeleckiego, a także biorą udział w uroczystościach państwowych i miejskich, konkursach i przeglądach dla klas mundurowych, obozach survivalowych.

      Zajęcia ze strzelectwa sportowego odbywają się na strzelnicy tradycyjnej lub laserowej na terenie szkoły.

     • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - MAROKO

     •     W dniu 18 marca 2024 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem. Pan Piotr Bedliński - podróżnik grupy Trzask.pl w fascynujący sposób przedstawił uczniom Maroko, kraj odległy, oryginalny.

          Prezentację multimedialną uzupełniała zajmująca i barwna narracja, ciekawostki o Maroku, mieszkającym tam ludziach, środowisku przyrodniczym, zwierzętach , roślinności oraz liczne rekwizyty przywiezione z wyprawy. Pokazom licznych fotografii towarzyszył bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych dla Maroka informacji, sytuacji, przygód z wyprawy pobudzających wyobraźnię.

          Uczniowie zobaczyli zdjęcia zachwycających miejsc: miasto Fez, meczet Hassana II w Casablance, okolice Agadiru, plac w Marrakeszu Dżam al Fana, najpiękniejszy ogród świata Majorelle - kolorowa perła Marrakeszu, potężne lasy cedrowe i ich mieszkańców - makaki magoty.

          Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak kameleon zmienia kolor skóry, jak powstała Sahara, jak skutecznie targować się w Maroku, jak poprawnie wiązać turban, jaki smak mają owoce opuncji - lokalnej odmiany kaktusa, w jaki sposób sporządzić słynną arabską herbatę miętową, czy też jak przyrządza się ślimaki.

          Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży. Celem było zachęcenie uczniów do ciągłego kształcenia, czytelnictwa, poznawania świata, zdobywania wiedzy, rozwijania pasji i realizowania marzeń.

          Dziękujemy Panu Piotrowi za niezapomniane chwile, pełne ciekawostek i inspiracji. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta w naszej szkole.

      Alicja Leszczyńska

     • Trzęsienie ziemi w Budowlance?

     • To mogło wydarzyć się kiedykolwiek i gdziekolwiek. Rozegrało się jednak w najbardziej prawdopodobnym miejscu. Budynek w którym doszło do zdarzenia to szkoła. Tak, szkoła, a dokładnie ZSZ im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii. To właśnie tam miało miejsce…ale nie wyprzedajmy faktów.

      Nieprzypadkowo tydzień i 1 godzinę przed zenitem Słońca, w dniu 13. marca 2024 o godz. 12:30 miało zdarzyć się coś, czego być może pani dyrektor - Elżbieta Smereczyńska - się nie spodziewała, chociaż, kto wie – „coś” symbolicznie wisiało już w powietrzu. Los niektórych osób wydaje się już przesądzony. To właśnie wtedy, dokładnie po 31 latach od pewnego zdarzenia w Turcji, grupka uczniów niespodziewanie zebrała się przed sekretariatem, aby już oficjalne, bez zbędnych domysłów i niedomówień, podsumować szkolny konkursu kreatywno-fizyczny. Główne przejście do gabinetu pani Dyrektor zostało zablokowane, bo konkurs cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem i zaciekawieniem, iż wzięła w nim udział sporo grupa uczniów. Jego przedmiotem było stworzenie modelu nietuzinkowego, własnoręcznie wykonanego sejsmografu. A i owszem – nie ma co ukrywać – zresztą to było wiadome od początku - liczyła się inwencja. Inwencja twórcza. Oczywiście, model musiał wykazać również swoje fizyczne i prawidłowe działanie. Znając super tajne archiwa, byliśmy świadomi wyobraźni naszych uczniów i wiedzieliśmy, że takie rzeczy robią od ręki. Ich pomysłowość zadziwiła jednak wszystkich, a w szczególności osoby postronne, które miały sposobność podziwiać ich wytwory pracy. Prace były precyzyjnie wykonane i co najważniejsze- wszystkie działały zgodnie z przeznaczeniem.

      Minęła 12:30.

      Kolejne wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Pani dyrektor Elżbieta Smereczyńska pogratulowała naszej twórczej młodzieży, nagrodziła zwycięzców i wręczyła uczestnikom dyplomy.

      Brawa i wyrazy uznania należą się wszystkim uczniom (kolejność losowa):

      Koszałka Szymon

      Kępka Michał

      Kozłowska Roksana

      Oborski Marcin

      Ryfczyńska Agata

      Dudkiewicz Joanna

      Balcerzak Martyna

      Kawecka Julia

      Krzemińska Patrycja

      Stankiewicz Miłosz

      Cieplak Bartłomiej

      Śnieżek Wiktor

      Wawer Jagoda

      Rudecki Bartłomiej

      Szczypek Helena

      Szymańska Gabriela

      Łojewski Dominik

      Duś Filip

      …a co do dalszych konkursów z fizyki… to nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa

      Sebastian Matysiak

     • Centrum Nauki Kopernik

     • Klasy 3 i 4 LOg wraz z opiekunkami miały dzisiaj okazję przenieść się w przyszłość oraz dowiedzieć się m.in o początkach sztucznej inteligencji i jej zastosowaniach, oraz poznać roboty najnowszej generacji na ciekawych i pouczających wystawach w Centrum Nauki Kopernik. Największą atrakcją był piesek- robot, gry i pokazy interaktywne. Prezentacja filmu w Planetarium dotycząca mapy nieba i podróży Voyagera 1 i 2 były dopełnieniem tej edukacyjnej przygody.

 • Galeria zdjęć

   brak danych