Przez 5 dni, od 3 do 7 kwietnia w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia trwało 3.Szkolenie instruktorsko-metodyczne dla nauczycieli klas mundurowych zajmujących się problematyką przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.
Zasadniczym celem, jaki postawili przed sobą organizatorzy, było ujednolicenie procesu szkolenia młodzieży klas mundurowych w oparciu o zajęcia programowe na podstawie „Minimum programowego realizowanego w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa oraz programów szkolenia członków organizacji pozarządowych wymaganych dla podpisania porozumień z komendantem szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia”. Inne ważne elementy to przygotowanie nauczycieli do organizowania i prowadzenia zajęć programowych z młodzieżą klas mundurowych oraz wskazanie właściwego przygotowania młodzieży klas mundurowych do odbycia skróconej służby przygotowawczej, a także zapoznanie nauczycieli z metodyką szkolenia.
Inicjatorem i współorganizatorem szkolenia był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. Główny ciężar organizacyjny przedsięwzięcia wzięli na siebie żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a jego pozostali współorganizatorzy to, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Kurs instruktorsko - metodyczny realizowany było między innymi w formie zajęć teoretycznych, praktycznych oraz metodycznych zajęć pokazowych oraz instruktaży.
Czterdziestu dziewięciu nauczycieli przebywających w CSAiU uczestniczyło w zajęciach na temat przebiegu szkolenia instruktorsko – metodycznego, roli i zadań Centrum w systemie szkolenia żołnierzy czynnej służby, a także instruktażach w zakresie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska, przestrzegania warunków ppoż. na terenie kompleksów wojskowych, w tym na Ośrodku Szkolenia. W trakcie szkolenia strzeleckiego uczyli się posługiwać bronią małokalibrową oraz korzystali z trenażerów do broni. Uczestniczyli także w zajęciach z terenoznawstwa, szkolenia inżynieryjno – saperskiego, łączności, obrony przed bronią masowego rażenia i szkolenia medycznego.
Doskonalących swoje umiejętności nauczycieli obserwował Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, pan Sławomir Frątczak, Zastępca Szefa Wydziału Współpracy ze Społeczeństwem Departamentu Edukacji, Dziedzictwa i Kultury płk Artur Gałecki oraz Szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Włodzimierz Chupka.
Dodatkowo w ramach pobytu w Toruniu mieli oni możliwość uczestnictwa w prezentacji możliwości wykorzystania sprzętu optoelektronicznego w realizacji zajęć ze szkolenia bojowego oraz strzelaniach artyleryjskich w ramach treningu indywidualnych umiejętności (TIUS) kadry Centrum
Z naszej szkoły oddelegowany do szkolenia został Pan Robert Sobieraj nauczyciel Informatyki i Wychowania Fizycznego.
Zdobyte umiejętności instruktorsko-metodyczne podniosły Jego kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych z naszymi kadetami w klasach mundurowych.
więcej zdjęć na stronie CSAiU:
http://www.csaiu.torun.pl/Albumy/2017_04_07/index.html