• Strzał w dziesiątkę, czyli uczniowie ZSZ z Góry Kalwarii strzelają.

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami mieli możliwość sprawdzenia się w praktycznych zajęciach z wyszkolenia strzeleckiego.

Uczniowie mieli sposobność skonfrontowania zagadnień teoretycznych z rzeczywistością.

W pierwszej części szkolenia, kierownik strzelnicy zaprezentował jednostki broni długiej wykorzystywane na strzelnicy, przedstawił ich możliwości taktyczno-techniczne, zasadę działania oraz zgrywanie przyrządów celowniczych. Omówił także zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy.

W drugiej części zajęć uczniowie mieli doskonałą okazją do sprawdzenia celności w praktyce. Najpierw przeprowadzono trening strzelania i skutecznego celowania z broni sportowej Kbks, a następnie odbyło się strzelanie z karabinka AK-47. Oczywiście wszyscy strzelający trafiali do tarcz, choć nie zawsze do swoich.

Na zakończenie treningu strzeleckiego odbył sie tor sprawnościowy w którym liczyła się nie tylko celność ale i refleks.

Tor sprawnościowy, ktry musieli pokonać uczniowie to strzelanie, bieg oraz rzuty granatem do celu a wszystko to na czas.

Na wyróznienie za najlepsze strzały i bieg w torze sprawnościowym zasługują:

-WIktor Sułkowski

-Mateusz Dzwonek

-Bartosz Skłodowski

Z kadry najlepszy okazał się Pan Robert Sosnowski, który jako jedyny trafił wszystkimi granatami precyzyjnie do celu i zdobył najwyższa ilość punktów podczas strzelania.

Na koniec zajęć wszyskich czekała smaczna i regeneracyjna kiełbasa z grilla. Wszyscy wróciliśmy do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia zdrowi i zadowoleni.

Serdeczne podziękowania należą się tu naszemu instruktorowi i kierownikowi strzelania a jednoczesnie Prezesowi KŻR Tadeuszowi Orłowskiemu.

Jego zaangażowanie i profesjonalizm bardzo udzielił się naszym uczniom.

Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych treningach strzeleckich w Warce.

• D Z I E Ń  E K O N O M I S T Y,

• Po dwuletniej przerwie spowodowanej zakazami pandemii powrócił

D Z I E Ń   E K O N O M I S T Y,

którego głównym celem jest rozwój specjalistycznej wiedzy uczniów technikum. W tym roku tematem przewodnim był system podatkowy w Polsce i zachodzące w nim dynamiczne zmiany. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęły prezentacje uczniów na tematy:

• Pojęcie, funkcje podatku,
            • Rodzaje podatków,
            • System podatkowy w Polsce.

Gościnnie wykład online  wygłosiła doktor nauk ekonomicznych Pani Katarzyna Zasiewska - ekspert Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na temat: Podatek VAT w obrocie krajowym – wybrane zagadnienia. Kolejnym punktem był wykład Pani Agnieszki Chabowskiej – Litka  doktor nauk ekonomicznych- Zmiany w podatku dochodowym PIT w bieżącym roku dla przedsiębiorców.

Organizatorzy: A. Chabowska – Litka i B. Paciorkowska

Uczestnicy: uczniowie klas III, II i I technik ekonomista

• „Sei Ambassadeur*in der deutschen Sprache”

• Konkurs „Sei Ambassadeur*in der deutschen Sprache” rozstrzygnięty

Uczennice Dominika Żołądek (klasa 2 LOH) oraz Julita Gadomska (klasa 2 LOP) znalazły się na liście zwycięzców w ogólnopolskim konkursie „Sei Ambassadeur*in der deutschen Sprache”. Konkurs pod patronatem Instytutu Goethego wymagał kreatywnego podejścia do tematu promocji języka niemieckiego, otwartości oraz ... niemałej odwagi w przełamywaniu bariery językowej. Filmy, które nakręciły Dominika i Julita zostały wysoko ocenione przez Jury konkursu, w skład którego weszli pracownicy Instytutu Goethego oraz absolwenci szkół Deutsch Plus. Konkurencja była spora, w konkursie udział wzięli uczniowie z wielu szkół skupionych wokół Deutsch Plus. Dziękuję wszystkim Uczniom z naszej szkoły za wzięcie udziału w tym konkursie, a Dominice i Julicie gratuluję zwycięstwa. Zachęcam do brania udziału w tego typu propozycjach, które rozwijają językowo, uczą i –jak się okazuje- gwarantują dobrą zabawę.

• Turbolandeskunde – etap regionalny

• Dnia 22 kwietnia 2022 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu odbył się etap regionalny konkursu Turbolandeskunde – wiedza o krajach niemieckojęzycznych. Naszą szkołę dumnie reprezentowały uczennice z klasy II LOH – Dominika Żołądek i Weronika Jaworska. Dziewczyny wywalczyły 4 miejsce. Poradziły sobie świetnie udowadniając tym samym, że można. Jak powtarzają uczennice: „mamy apetyt na więcej, dziś uśpiłyśmy konkurencję, za rok celujemy w podium:)”. I tak trzymać.