• Lekcja ZUS

    • W dniach 19 i 20 października br. uczniowie Technikum ekonomicznego brali udział w lekcjach ZUS będących wstępem do przygotowania Olimpiady ZUS. Podczas zajęć uczniowie poznali historię ubezpieczeń społecznych oraz najważniejsze zadania, jakie ZUS wykonuje wobec ubezpieczonych, świadczeniobiorców i płatników składek. Każdy z uczestników spotkania otrzymał podręcznik z ćwiczeniami.

    • List od Ambasadora

    • 3 października 1990 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Niemiec. Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) dołączyła do Republiki Federalnej Niemiec (RFN) – dwa kraje stały się jednym po 41 latach podziału. W związku z tym wydarzeniem każdego 3. dnia października obchodzi się w Niemczech Dzień Jedności Niemiec – jedno z najważniejszych świąt narodowych. Z tej też okazji, mając na uwadze kształtowanie pozytywnych relacji polsko-niemieckich, uczniowie wraz z nauczycielem j. niemieckiego napisali list do ambasadora Niemiec w Polsce, pana Arndta Freytag von Loringhoven. W liście przesłanym do ambasady znajdowały się życzenia oraz przesłanie do budowania poprawnych stosunków międzysąsiedzkich, bo tylko takie mogą przynieść coś dobrego. Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom, gdy przyszła odpowiedź od samego ambasadora. W odpowiedzi znajdowały się podziękowania i radość z tak bogatej świadomości historii, potrzeby nauki języków obcych, która w dzisiejszych czasach jest kluczowa. Jak podaje pan ambasador Arndt Freytag von Loringhoven jesteśmy „partnerami i przyjaciółmi”, jest zadowolony, że uczniowie tak pilnie uczą się języka niemieckiego. W dalszej części listu zachęca do dalszego budowania pozytywnych relacji a tym samym do „budowania mostów”, które w przestrzeni międzynarodowej są pożądane.

      

     Joanna Matysiak

    • Szkolny konkurs pieśni patriotycznej!

    • Zachecam do udziału w konkursie pieśni patriotycznej. Szczegóły w regulaminie.

     Zapraszam serdecznie!!!

     Regulamin konkursu

     Chętnych solistów i duety zapraszam do przesłania nagrania pieśni patriotycznej z linią melodyczną w wersji online.

     Można przesłać nagranie przez Teams na mój chat prywatny (Katarzyna Maciąg) lub dostarczyć nagrania na pendrive do dnia 03 listopada.

     Rozstrzygnięcie konkursu - 8 listopada

     Udział w konkursie będzie premiowany pochwałą a dla trzech pierwszych miejsc przewidziane są atrakcyjne nagrody!

     Oceniany będzie dobór repertuaru, sposób wykonania oraz ubiór związany ze Świętem Niepodległości.

     Podziel się swoim talentem i wyraz swój patriotyzm!!!

     Zapraszam w imieniu swoim i jury

     Katarzyna Maciąg

    • Wycieczka do Oświęcimia

    • 7 październik młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Częstochowy na Jasną Górę i do Oświęcimia, w którym znajduje były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „KL Auschwitz – Birkenau”.

     Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzysku jaki pozostał po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera.

     Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okularów, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i inne przybory. Uczniowie uzupełnili wiedzę historyczną nt. polityki niemieckich nazistów w obozie, m.in.: jaka była dawka żywieniowa na 1/osobę (1500-1700 kcal), że tylko więźniom z KL Auschwitz tatuowano nr obozowy, o tym że nosili specjalne ubrania „pasiaki”, prawie każdemu robiono zdjęcia identyfikacyjne, dowiedzieli się także, że występowały specjalne oznaczenia kategorii więźniów, o czasie pracy w obozie (10-11h dziennie), a także o eksperymentach pseudomedycznych dr Mengele.

     Następnie udaliśmy się oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

    • Rozkład jazdy autobusów

    • Szanowni Państwo,

     Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria informuję, że na prośbę Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka F. Bielińskiego została dokonana zmiana w kursowaniu linii autobusowej L30. Od najbliższego poniedziałku tj. 11.10.2021 r. kursy:- 15:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)- 16:30 (Góra Kalwaria - Czarny las)

     - 7:00 (Czarny Las - Góra Kalwaria)- 750 (Czarny Las - Góra Kalwaria)

     będą zatrzymywać się na przystanku przy cmentarzu w Górze Kalwarii.

     W związku z powyższym zmianie uległ również rozkład jazdy, który został zamieszczony na stronie www.wtp.waw.pl w zakładce rozkłady jazdy (należy wybrać przystanek autobusowy, z którego pasażer będzie chciał skorzystać i zmienić datę na 11.10)

    • WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    • Hrytsa Viktor - przewodniczący 

     Siadaczko Gabriela- zastępca przewodniczącego

     Kania Kinga - członek

     Kuliga Karolina - członek

     Wiadrowska Zuzanna - członek

     Włosińska Aleksandra - członek

    • PSG w Łodzi

    • W dniu 28 września br. kadeci naszej szkoły z klas 2 Log oraz 3 PS2 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Placówki Straży Granicznej w Łodzi.

     Siedziba PSG w Łodzi mieści się na terenie międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta, znajdującego się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. Lotnisko obsługuje loty rejsowe krótkiego i średniego zasięgu tanich linii lotniczych do miast europejskich.Zasięg terytorialny Placówki Straży Granicznej w Łodzi obejmuje całe województwo łódzkie tj. trzy miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice oraz powiaty/gminy: kutnowski, łęczycki, łowicki, zgierski, wieruszowski, poddębicki, zduńsko wolski, sieradzki, wieluński, łaski, pajęczański, bełchatowski, radomszczański, piotrkowski, pabianicki, opoczyński, rawski, tomaszowski, łódzki wschodni, brzeziński, skierniewicki. Funkcjonariusze z PSG w Łodzi wykonują więc swoje ustawowe zadania na obszarze ponad 18 200 km2, zamieszkiwanym przez ponad 2,5 mln osób.Kadeci mieli okazję poznać infrastrukturę terminala Portu Lotniczego im. Reymonta. Następnie zapoznali się z zadaniami Straży Granicznej realizowanymi w porcie lotniczym takimi jak odprawa graniczna podróżnych, poddani zostali kontroli bezpieczeństwa wchodząc do strefy zastrzeżonej terminala oraz mieli możliwość obejrzeć i przymierzyć sprzęt wykorzystywany w działaniach minersko – pirotechnicznych.Następnie kadeci autokarem do przewozu pasażerów udali się do siedziby Lotniskowej Straży Pożarnej gdzie mogli zobaczyć specjalistyczne pojazdy Straży Pożarnej przystosowane do gaszenia statków powietrznych.Kolejnym punktem wizyty w Łodzi było zwiedzanie nowo otwartego Centrum Nauki i Techniki EC1. Dokładne obejrzenie całości ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 może zająć nawet... dwa dni. Absolutne minimum to 3 godziny, Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne, których aranżacja kosztowała 45,6 mln zł. Pierwsza ścieżka edukacyjna dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Pobyt w centrum zakończono „wizytą w kosmosie” tzn. w planetarium.

    • Ogólnopolski Dzień Budowlańca

    • W dniach 24-25 września uczniowie IV klasy technikum budowlanego: Marcin Adamek, Patryk Kołaciński i Bartłomiej Sadurski wraz z nauczycielami Mariuszem Kunką i Anną Lipczyńską uczestniczyli w OGÓLNOPOLSKIM DNIU BUDOWLAŃCA w Tarnobrzegu.

     Reprezentanci szkół branży budowlanej z CAŁEJ POLSKI przybyli do Tarnobrzega na dwudniowe zmagania. W piątek były zajęcia z firmami KUBALA, FESTOOL i BLUE DOLPHIN. Popołudniu uczestnicy zwiedzili Muzeum Przemysłu Siarkowego i odbyli spacer nad Jeziorem Tarnobrzeskim. W sobotę odbyły się rywalizacje szkół w sześciu konkurencjach.

     Nasi UCZNIOWIE zajęli III miejsce.

     Gratulujemy!!!

    • Spotkanie z językiem niemieckim

    • 20 września uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielkami Katarzyną Maciąg i Joanną Matysiak udali się do Warszawy na lekcję pt. „Spotkanie z językiem niemieckim”. Przebojem wydarzenia był kiosk przeniesiony żywcem z Niemiec, gdzie można było zaopatrzyć się w lubiane i znane artykuły produkowane w Niemczech np.: misie Haribo. W rolę sprzedawcy wcielili się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu. „Dla uczniów to niepowtarzalna okazja, by sprawdzić swoje umiejętności językowe a walutą były tym razem nie euro lub złoty, ale punkty za poprawnie rozwiązane zadania oczywiście związane z niemieckim. Na imprezie „Spotkaj się z niemieckim w Warszawie” liczy się przede wszystkim dobra zabawa” – wyjaśniała Karin Ende, dyrektorka działu językowego Goethe Institut w Warszawie. Uczniowie wyposażeni w kartę z zadaniami udawali się od stoiska do stoiska i realizowali poszczególne wyznaczone zadania. Wszystko oczywiście po niemiecku i za pieczątki, które później wymieniali na upominki. Wszyscy poradzili sobie z zadaniami bez problemu. Pomimo niesprzyjającej pogody, bo było dość chłodno, zabawa była udana. Uczniów rozgrzewały gorące rytmy muzyki -  występ zespołu MunichSuperCrew okazał się strzałem w dziesiątkę. Chcąc nie chcąc nogi aż wyrywały się do tańca. Ciekawy okazał się również występ popularnego magika Piotra Szumnego, którego początki kariery zawodowej są związane właśnie z Niemcami.

     Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele niemieckiej ambasady, konsulatów, a także takich organizacji jak DAAD i ZfA.

     Były quizy, zabawy, rebusy. Już teraz piszemy się na następne tego typu spotkania. Taka lekcja języka niemieckiego uzmysławia uczniom jak ważna jest nauka, poznawanie słownictwa i przede wszystkim wyzbycie się barier językowych. Uwieńczeniem wycieczki był gorący hamburger w pobliskim McDonalds.

     Dziękujemy Wam, drodzy Uczniowie, spisaliście się na medal!

      

     K. Maciąg, J. Matysiak

    • KONKURS PLAKATU TURYSTYCZNEGO - EDJ 2021

    • Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych obchodzonego corocznie 26 września, Zespół Nauczycieli Języków Obcych zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w Konkursie Plakatu Turystycznego.

     Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać samodzielnie plakat przedstawiający wybrane miasto lub region w Europie, które odwiedzili lub chcieliby odwiedzić. Praca powinna zawierać nie tylko zdjęcia lub obrazy kojarzące się z tym miejscem, ale przede wszystkim jego opis w języku angielskim lub niemieckim.

     Opis ma zawierać:

     1. Podstawowe informacje geograficzne dotyczące wybranego miasta lub regionu.

     2. Własne wrażenia z pobytu, informacje o ciekawych wydarzeniach i miejscach w odwiedzonych lokalizacjach. Ewentualnie - w przypadku opisu celu wymarzonego wyjazdu - opis zamierzeń i oczekiwań odnośnie podróży oraz pobytu w wybranym mieście lub regionie.

     Prace wykonane dowolną techniką na papierze w rozmiarze co najmniej A3, należy dostarczyć w dniach 27-28 września 2021 do nauczyciela języka obcego w swojej grupie lub klasie.

     Plakaty będą oceniane przez nauczycieli językowców w ramach przynależnych im grup pod kątem pomysłowości, estetyki, treści, spójności, poprawności i zakresu użytych środków językowych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone ocenami odpowiednio z języka angielskiego lub niemieckiego, a także wystawione na tablicach w klasach lub na korytarzach.

      

                                                                                                               Dominik Krywiński

    • Zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki

    • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele,

     organizuję zbiórkę na rzecz Domu Samotnej Matki w Majdanach k/Kozienic. Zapraszam wszystkich do udziału.

     Schronienie w Domu Samotnej Matki mogą znaleźć  kobiety z dziećmi, które nie mają gdzie się podziać lub uciekły przed swoimi oprawcami.

     Dom Samotnej Matki w Majdanach jest prowadzony przez fundację „Bez Mamy i Taty”. Jej prezesem jest Antoni Świderek, który jest wychowankiem domu dziecka. Jak przyznaje, swoją działalnością chce odwdzięczyć się za dobro, które otrzymał w dzieciństwie.

     Parasol ochronny Fundacji rozpościera się nad głowami około 250 osób w całym kraju. W Majdanach docelowo tymczasowe lokum ma znaleźć 13 kobiet z dziećmi.

     W Polsce przemoc domowa dotyka wielu kobiet, dla których ośrodek taki jak ten w Majdanach to azyl, gdzie mogą się schronić z dala od swojego oprawcy. Dlatego w Domu Samotnej Matki pod Kozienicami spotkamy kobiety z całego kraju.

      

     Placówka potrzebuje wszystkiego, absolutnie wszystkiego od sztućców po talerze, kubki, chemię i żywność (długoterminową)

     .

     Za każdą możliwość pomocy będziemy wdzięczni, zbiórka jest ciągła.

     Oferowane dary proszę składować w wyznaczonym miejscu przy sekretariacie szkoły.

     Pierwszą turę pomocy zaplanowano do 1 października.

     Z góry dziękuję,

     Joanna Matysiak

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Zawodowych im.Marszałka Franciszka Bielińskiego
   • sekretariat@zsz-gk.pl
   • informatyk@zsz-gk.pl
   • tel. (022) 727-32-36, 727-32-39 tel./fax (022) 727-32-74 Internat tel. +48 510 072 677
   • ul. Budowlanych 14 05-530 Góra Kalwaria Poland
   • informatyk@zsz-gk.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych