• Dzień Bez Plecaka.

     • Kreatywność uczniów nie miała żadnych granic! Młodzież zaskoczyła swoimi pomysłami.

      Dzień bez plecaka zaczyna opanowywać nasze szkoły. To zabawa, w której uczniowie, a czasem też nauczyciele, przychodzą do szkoły jak zwykle, przynosząc ze sobą to co potrzebne na lekcjach, ale nie mogą używać plecaka ani torby. Musza wykazać się inwencją, a tej w Zespole Szkół Zawodowych w Górze Kalwarii nie brakowało

     • Zawody "STRONGMAN" w ZSZ

     • W dniu 25 marca dbyły się w siłowni OSiR Góra Kalwaria zawody szkolnych "siłaczy". Do zmagań przystąpiło czternastu "Strongmanów", którzy mieli do pokonania 3 stacje.

      Oczywiście każdy z uczestników chciał się wykazać swoją tężyzną fizyczną, której był pewny, ale jak to zwykle bywa, życie zweryfikowało wstępne przechwałki. Ciężar nie zna litości a mięsień musi to unieść!!!

      Oto najsilniejsiz "Budowlanki": Zakrzewski 1bel, Głaska 1log, Jakubowski 2log, Kościelnicki 3gs, Jarzębski 2log, Sosnowski 3b1g

      Z kadry pedagogicznej 100 pkt przekroczyli profesorowie Sosnowski i Kunka.

      Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne edycje naszych zmagań siłowych.

      Ze sportowym pozdrowieniem.

      Nauczyciele WF

     • NAPOJE ENERGETYZUJĄCE- ZACHOWAJMY UMIAR W ICH SPOŻYCIU

     • Napoje energetyzujące są produktami przeznaczonymi dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne.

      Czym charakteryzują się napoje energetyzujące?

      W skład napojów energetyzujących wchodzą takie składniki, jak: kofeina, tauryna, inozytol, cukry proste, witaminy z grupy B, substancje aromatyzujące, dwutlenek węgla, substancje konserwujące i regulatory kwasowości. Ponadto, w zależności od producenta, ekstrakt z guarany, glukuronolakton czy wyciągi z ziół (np. żeń-szeń i miłorząb japoński).

      Wartość energetyczna napojów energetyzujących wynosi około 45 kcal/100 ml, a zawartość cukrów prostych około 10 g/100 ml napoju. W Polsce zawartość kofeiny w napojach energetyzujących wynosi najczęściej 80 mg/250 ml, tauryny – w granicach 500–1000 mg/250 ml.

      Napoje energetyzujące nie mają wartości odżywczych, są za to dość kaloryczne, ponieważ w 100 ml takiego napoju średnio znajduje się od 45 do 90 kcal.

       

      Szkodliwy wpływ napojów energetyzujących na zdrowie

      Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci i młodzieży, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu.

       

      Grupą szczególnego ryzyka są osoby z cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami nerek, wątroby, nadczynnością tarczycy oraz niestabilne emocjonalnie.

      Ze względu na skład napojów energetyzujących oraz możliwe skutki uboczne ich spożywania, nie należy łączyć tego typu produktów z lekami:

      • psychotropowymi,
      • na nadciśnienie tętnicze, 
      • obniżającymi poziomu cukru we krwi, 
      • zwalczającymi katar, 
      • antybiotykami,
      • środkami uspokajającymi,
      • tabletkami wspomagającymi pracę serca.

      Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli przyjmuje się jakiekolwiek leki na stałe, przed spożyciem napoju energetyzującego należy skonsultować się z lekarzem, by zyskać pewność, że nie dojdzie do interakcji z lekarstwami.

       

       

      Źródło:

      Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Szkodliwa energia, czyli dlaczego napoje energetyzujące nie są dla dzieci (pzh.gov.pl)

      Napoje energetyczne – wpływ na zdrowie, interakcje z lekami, skutki przedawkowania (medonet.pl)

     • Wyniki konkursu na " Największą liczbę kroków"

     • I m - Natalia Makuch (250 tyś kroków)

      II m - Oliwia Przyczka (137 tyś kroków)

      III m - Dominika Żołądek (83 tyś kroków).

      Konkurs miał na celu zebranie jak największej liczby kroków. Przez okres dwóch tygodni uczniowie naszej szkoły przez aplikację rejestrowali swoją aktywność fizyczną. Konkurs miał również na celu:

      - promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia,

      - podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,

      - kształtowanie nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego,

      - wyrabianie postawy wytrwałości w dążeniu do celu.

       

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wytrwałości w kolejnych konkursach.

     • BUDUJ Z PASJĄ

     • 10 marca  (czwartek) odbył się w naszej szkole etap okręgowy olimpiady budowlanej BUDUJ z PASJĄ. Udział brały szkoły z Warszawy, Włocławka, Mińska Mazowieckiego, Radomia , Nowego Dworu Mazowieckiego oraz uczniowie z naszej szkoły. Z tej okazji przybyli do nas przedstawiciele firmy Makita i przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczestników olimpiady oraz uczniów z naszego technikum budowlanego.

     • Konkurs z języka niemieckiego

     • Turbolandeskunde- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

      Uczniowie- przed Wami prawdziwy HIT – konkurs, na którego wielu czekało. Konkurs z wiedzy o Niemczech. Adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. 25 marca br. odbędzie się etap szkolny, podczas którego zawodnicy w grupach 3-osobowych będą rozwiązywać test w formie dwujęzycznej (pytania są jednocześnie w języku polskim i niemieckim). Test będzie zawierał pytania zamknięte oraz otwarte na temat m.in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów Niemiec. Jeśli w szkole będzie mniej niż 9 chętnych uczestników, uczniowie piszą test indywidualnie. Zgłoszenia na konkurs do 18 marca do nauczycieli języka niemieckiego w naszej szkole. Do etapu regionalnego przechodzi tylko jedna drużyna (lub 3 najlepsze osoby, jeśli uczniowie startowali indywidualnie). Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

      Joanna Matysiak

      ZAKRES WYMAGAŃ

      - podstawowe wiadomości geograficzne (np. obszar, ludność, sąsiedzi)

      - podział administracyjny (np. landy/kantony i ich stolice)

      - zasoby wodne, pasma górskie i szczyty

      - największe miasta

      - najatrakcyjniejsze miejsca, zabytki

      - symbole narodowe

      - gospodarka (np. najsłynniejsze marki przemysłu)

      - środki transportu i lokomocji

      - media (np. najpopularniejsze tytuły prasy i stacje telewizyjne)

      - słynne postacie  (polityka, kultura, sport, muzyka)

      - waluta

      - najważniejsze święta, tradycje i obrzędy

      - tradycyjne potrawy

      - najważniejsze daty i wydarzenia historyczne

     • Uwaga konkurs

     • Zostań ambasadorem języka niemieckiego!

      Jeśli lubisz język niemiecki, interesujesz się niemiecką kulturą -to weź udział w tym konkursie!

      Należy nakręcić krótki film (max. 1 minuta), w którym się przedstawisz i zaprezentujesz swój własny, wymyślony slogan reklamujący język niemiecki. Liczy się kreatywność i świetna zabawa. Konkurs skierowany jest do uczniów klas II i III szkół średnich i branżowych. Pomysłodawcą konkursu jest Instytut Goethego. Termin na wykonanie zadania konkursowego mija 28 marca 2022. Zachęcam do wzięcia udziału, służę pomocą, czeka wspaniała nagroda!

      Joanna Matysiak

     • X edycja Biegu "Wilczym Tropem"

     • Aktywna niedziela kadetów z naszego LO - X edycja Biegu "Wilczym Tropem"

      Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną Polskę. Nie było to puste hasło czy wyrysowana sztucznie granica na mapie, ale Polska rozumiana jako wspólnota ludzi połączonych pochodzeniem, językiem, kulturą, religią. Walczyli dla siebie, dla swoich bliskich, dla rodaków współczesnych i przyszłych. Ich poświęceniu i patriotyzmowi zawdzięczamy dziś naszą wolność.

      Biorąc udział w Biegu Tropem Wilczym, oddajemy hołd konkretnym ludziom, a nie postaciom z legend. Honorujemy Zaporę, Roja, Inkę… Ludzie są historią tego biegu, ale też celem.

     • GRAMY DALEJ!!!

     •  Dnia 4 marca 2022r. w Tarczynie odbył się Gminny Turniej Siatkówki Chłopców.

      Naszą szkołę reprezentowali: Kevin Adler Bogumił Mateusz Gral Mateusz Kiljańczyk Krzysztof Kołodziejczyk Damian Przychodzeń Kacper Sąpòr Kamil Patrol Kacper Drużyna wygrała wszystkie mecze i nie oddała żadnego seta przeciwnikowi. Chłopcy będą reprezentować szkołę i gminę na zawodach powiatowych.

      Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów sportowych

     • Dziękujemy za dotyczczasowe dary.

     • Wstrzymujemy zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

      Uchodźcy mają pełne wyżywienie w stołówce internatu.

      Prosimy nie przynosić żywności i ubrań do szkoły. Wszyscy zakwaterowani w internacie mają zapewnione dobre warunki bytowe.

      Osoby, które chciałyby pomóc rzeczowo czy w inny sposób, proszone są o kontakt z Powiatowym Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej z siedzibą w Górze Kalwarii, ul. ks. Sajny 2A (tel. 798 896 307, 22 757 68 20) lub do punktu prowadzonego przez wolontariuszy we współpracy z gminą Góra Kalwaria - przy ul. ks. Sajny 16 (tu można ustalić co najbardziej jest potrzebne: tel. 506 297 258, ukraina@gorakalwaria.pl.)

  • Galeria zdjęć

    brak danych